YN
Soru Sahibi
22 Şubat 2021 00:08

testis kanlanmasinin azalması

hocam oğlum 6 aylik sol inmemiş testis. usg sonucu sag testis normal ekoda homojen boyutlari 17x14x8 sol testis skrotuma yaklaşik 18 mm proksimalde 15x8x8 ekosu saga oranla nispeten daha düşüktür. sol testisteki kanlanma sağa oranla daha sınırlı ancak muspettir. Hocam kanlanmanin saga oranla daha az olmasi ve heterojen olmasi bu testisin büyümeyecegi veya atrofik olduğunu mu gösteriyor. kanlanma zamanla daha da azalir mi

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba Oğlunuz görüp muayene etmeden maalesef inmemiş testis gibi bir konu hakkında kesin bir yorum yapma şansım olmayacaktır Verdiğiniz ultrason sonucuna göre sol testiste bir miktar kanlanma daha az görünüyor ancak bu kesinlikle at atrofi olacak ya ilerde testi sağlıklı olmayacak anlamına da gelmez Eğer testis normal pozisyonuna inmezse en geç bir yaşında cerrahi olarak indirilmesini öneririm

22 Şubat 2021 08:30
YN
Soru Sahibi

hocam 2 gun once oglum inmemiş testis ameliyatı oldu. ameliyatı yapan doktor kanlanmanin olduğunu ancak testisin biraz yumusak ve diger tarafa göre biraz küçük oldugunu söyledi. Hocam bundan sonra neler olabilir testisin küçülme ihtimali nedir yada sağlıklı kalma ihtimali

27 Şubat 2021 17:30

Bu sorunuza en doğru cevabı ameliyat sırasında testisi gören ve ameliyatını yapan doktorunuz verecektir

27 Şubat 2021 19:50