IS
Soru Sahibi
6 Temmuz 2014 23:41

Süt kesme'de Dostinex Kullanimi

Merhaba Kutay bey, esim 1 ay once sezeryan ile dogum yapti, logusaligin 20. gununde atesi yukseldi (39 Derece). Cerrahi konsultasyonu sonrasi goguslerinde sut birikim olmus ve sonuc olarak intoksike oldugunu soylediler. Kadin dogum uzmani sütün kesilmesi icin Dostinex 0.5mg verdi, 3 gun yarim tablet almasini soyledi. Ayrica cerrah mastit icin Sefolosporin grubu 3. kusak Ceftriaxon flac i.v ve Amikacin 500mg 2*1 i.v verdi. 3 gun sonra ates dusmese antibiyotigin degistirilecegini soyledi. Merak ettigimiz; Dostinexi kullanmaya baslayali 2 gun oldu fakat sutte azalma olmadi yarin son dozu da alacak. Acaba bu doz sutu tamamen keser mi? Ve bu durumda sagim yapmamiz gerekiyor mu? gerekirse zaman araligi nedir? Simdiden cok tesekkur ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Muayene etmeden fikir söylemek olanaksızsa da sütü kesmek yerine memenin boşaltılarak rahatlatılması eşliğinde antibiyotik tedavisi, apse oluşumu varsa cerrahi drenaj uygun olacaktır. Eğer mutlaka süt salgısı durdurulacaksa aksine meme ucuna hiç uyarı vermeden sıkıca bandajlamak ve dostinex yerine parlodel verilmesi daha uygun olacaktır.

8 Temmuz 2014 16:09