sf
Soru Sahibi
16 Eylül 2021 11:51

Spinal stenoz

Hocam ben de pratisyen hekimim bu babamın sonuçları sol omuzda biceps atrofi ve omuzu abduksiyon yaparken şiddetli ağrı oluşuyor kendi Dr miz önce fizik tedavi önerdi sizin öneriniz nedir ?Bulgular: Servikal lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri ve medulla sinyal intensiteleri olağandır. Kranioservikal bileşke normaldir. İntervertebral disklerde dejeneratif sinyal kayıpları izlendi. C3-4 düzeyinde diskte ılımlı difüz taşma izlendi. Anterior subaraknoid mesafe daralmış görünümdedir. Sol nöral foramen daralmıştır. C4-5 düzeyinde diskte santral-sağ parasantral taşma izlendi. Sağ nöral foramen daralmış görünümdedir. C5-6 düzeyinde sağ lateralize bombeleşme ve paradiskal osteofit formasyonları izlenmektedir. Bu düzeyde sağ inferior artiküler proçeste fraktürü destekleyen T2A hiperintens görünüm izlenmektedir. Olgunun travma öyküsü eşliğinde değerlendirilmesi, bir kez de BT ile tetkiki önerilir. Bu düzeyde kemik yapılarda hipertrofi gözlenmektedir. Anterior subaraknoid mesafe ve bilateral nöral foramenler belirgin daralmış görünümdedir. Medulla spinaliste hafif T2A hiperintens sinyal değişikliği izlenmektedir. Miyelomalazi yönünden kuşku yaratmıştır. C6-7 düzeyinde sol lateralize bombeleşme izlenmektedir. Sol nöral foramen daralmıştır. Postkontrast serilerin değerlendirilmesinde;C5-6 düzeyinde sağ inferior artiküler proçeste fraktür ile uyumlu olabilecek lokalizasyonda da kontrast tutulumları izlendi. Paraspinal kaslar olağan görünümdedir.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Boyun C4-5 ve C5-6 inf artiküler proçes de fraktür görünüm raporlanmış. Geçirilmiş travma öyküsü var mı? Sağ C4-5 de fıtıktan bahsediyor. Elbette görüntüleri görüp muayene bulgularıyla birlikte değerlendirmek gerekir.

16 Eylül 2021 12:19
sf
Soru Sahibi

1 buçuk yıl önce trafik kazası geçirdi klavicula kırığı oluştu parçalı ama boyun MR çekilmemişti omuz abduksiyon kısıtlılıği , biceps ve deltoid zayıfladı ve aşırı ağrı yapar mı bu mr sonuçları

17 Eylül 2021 07:23
Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Dediğim gibi sadece MR raporundan yorum yapmak yanılgıya yol açar. Görüntüleri bizzat görmek ve muayene bulguları ile olan ilintisini değerlendirmek gerekir.

19 Eylül 2021 22:10
Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu Beyin ve Sinir Cerrahisi

Yazar toplam 14 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tomografi raporu Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Mr sonucumda detaylı bilgi verirmişiniz Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Trafik Kazası, BT raporu Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Lütfen Yardımcı Olur musunuz? Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Spinal stenoz Prof. Dr. Çetin Ayhan Evliyaoğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Sait Uysal
Op. Dr. Sait Uysal Beyin ve Sinir Cerrahisi
Op. Dr. Ahmet Sancar Topal
Op. Dr. Ahmet Sancar Topal Beyin ve Sinir Cerrahisi
Uzm. Dr. Selim Şeker
Uzm. Dr. Selim Şeker Beyin ve Sinir Cerrahisi
Op. Dr. Şafak Özyörük
Op. Dr. Şafak Özyörük Beyin ve Sinir Cerrahisi
Doç. Dr. Salim Katar
Doç. Dr. Salim Katar Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube