YA
Soru Sahibi
11 Aralık 2018 05:13

sol up darlik

Merhaba hocam ben 28 yaşındayım sol up darlik ameliyati oldum. Robotik cerrahi ile ameliyat olali altı ay oldu bu süre zarfında iki. Kez dtpa sintigrafi cekindim iki. Defa ivp filmi cekindim ameliyat olmadan önce böbrek çapı 61mm olarak olculmustu ameliyat sonrası ultrason da bu 33mm e düştü lakin sintigrafi sonucumda sol böbrek %31 çalışıyor ivp filmlerinde ise böbrek biriktirme yapıyor ve gec nazli bosaltim gerçekleştiriyor. Acaba bu durumda ben ne yapmayalım tavsiyeleriniz nedir tekrar daralma. Gibi bir durum var mi ya da böbrek nazli boaaltim. Yaptığı için fonksiyon kaybi oluşuyor mu bilgi verir misiniz lütfen

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Ameliyat öncesine göre 61’den 33mm’ye düşüş oldukça olumlu bir bulgu. DTPA’yı da ameliyat öncesi DTPA ile karşılaştırıp, çalışma yüzdesi ve süzme durumu ile ilgili ne kadar düzelme olduğuna bakmak ve ona göre yorum yapmak gerekir

11 Aralık 2018 07:22