DN
Soru Sahibi
8 Kasım 2020 02:06

Smear ve kolposkopi

Hocam merhaba. 2019 mayıs ayında benim smear sonucum lsil çıkmıştı. 4 ay sonra tekrar test yaptırdığımda sonucum negatifleşmişti. 2020 eylülde tekrar gittim doktora ve kolposkopi ile baktı asetowhite alan gördü ancak smear sonucuna göre biyopsi alacağım dedi. Thin prep Smear sonucum negatif geldi ve doktorum biyopsi almadı. Doğru bir karar mıdır? Asetowhite alanı araştırdığımda biyopsi alınması gereken alan olarak gösteriliyor. Sizin yorumunuz ne olur hocam çok teşekkürler şimdiden.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Aslında negatif smearde kolposkopi bile gereksizmiş. Kolposkopi de tanı yoruma odaklıdır, dolayısıyla hekimin deneyimi çok önemlidir. Benim önerim ilşinizdeki KETEM'de HPV tiplemesi yaptırmanızdır. HPV aşısı olmanız ve cinsel ilişkilerde mutlaka prezervatif kullanmanız diğer önerilerimdir. . Daha çok bilgilenmek için blog.drkutaybiberoglu.com, www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere ulaşabilirsiniz.

8 Kasım 2020 12:34