KG
Soru Sahibi
3 Şubat 2021 02:35

Skarlı alopesi DLE

Hocam ist.a gelme şansım yok buradan belki bir yardımınız olur diye yazmak istedim. 33 yaşında bayanım. Geçen yıl saç derimde kaşınma ve saç dökülmem oldu ben açılmaları farkedene kadar şikayetlerim azalmıştı meğer kulaklarımın üst hizasında saç içlerinde açılmalar olmuş hemen dr.a gittim demir eksikliği çıktı ilaç kullandım 1 ampul sinacort saç derime uygulandı ve parça alındı discoid lupus olabilir diye sonuç geldi ama dr. kesin budur diyemiyor kaşıntı oldukça dermovate kullanarak 1 yılı geçirdim alevlenme olmamıştı ama hafif kaşınma ve saç dökülmem her zaman oldu dökülen yerlerde düz beyaz iz kalıyor ve saç çıkmıyor tüm kafa derimde minik yuvarlaklar veya çizgiler halinde bazı yerlerde geniş alanlar şeklinde dökülmeler var şimdilik dışarıdan görünmüyorlar ama ilerlemesinden korkuyorum. Geçen ay alevlenme yaşadım kan değerlerim normal birden başladı ve dermovate asla fayda etmedi sigara kullanmıyorum 1 ampul sinacort bu kez kalçadan vuruldu ve plaquenil başlandı hafiflese de dökülme ve kaşıntı devam ediyor tekrar parça alınıp bakılır belki diye şehire fakülteye gittim ama alevlenme bastırıldığı için sonuç doğru çıkmaz denildi. Belki liken olabilir diyorum ama sanırım ikisinin de tedavisi aynı. Size soracağım skarların yerinde tekrar saç çıkması imkansız mı ve yapabileceğimiz başka bir ilaç veya tedavi yöntemi var mıdır? Hafifletse bile hiçbir ilaç tamamen iyileşme sağlamıyor ömür boyu bu ilaçları kullanmak zorunda mıyım?

2 cevap
Cevaplar (2)

Sikatris bırakan saç dökülmelerinde tedavi hastalığın ilerlememesi için genellikle yapılır. Tedavi alternatifleri açısından tekrar muayene olmanız iyi olur. Geçmiş olsun

3 Şubat 2021 12:15
KG
Soru Sahibi

Hocam saç derisinde discoid lupus için yazmıştım size. İst.da yaşamıyorum randevularınıza baktım hep dolu belki alabilirsem gelirim muayene olmaya şuan günde 2 kez plaquenil içiyorum kaşıntı çok olursa dermovate losyon sürüyorum 1 ay önce de 1 ampul sinacort vurulmuştum şikayetlerim hafiflese de devam ediyor eğer gelebilirsem belki tekrar biyopsi gerekecek ilaçları bi süre önce bırakmış olmam gerekir mi bunun için? Yoksa ilaca devam ederken de biyopsi alınıp doğru sonuç elde edilir mi?

7 Şubat 2021 03:16

Diskoid lupus eritematozus için uygun tedaviler kullanmaktasınız. Rutin kan tahlili ve göz takibi yeterli olacaktır. Geçmiş olsun

22 Şubat 2021 14:51