ÇE
Soru Sahibi
18 Kasım 2018 21:53

Skafoid Kırığı

Hocam iyi çalışmalar. Voleybol oynarken yükseldiğim sırada ayağımın kayması sonucu iki elimin üzerine düştüm sol bileğimde skafoid kırığım oluştu. Doktorum kırıkta ayrılma olmadığını söyleyip alçı uygulaması ile tedavimi başlattı. %50'li iyileşme öngördü. Araştırdığım kadarıyla iyileşme süreci oldukça sıkıntılı bir seyir izliyor. Kırık türü önemli olmakla beraber, en çok tercih edilen tedavi yönteminin vida ile sabitleme operasyonu olduğunu gördüm. Doktorum 2 aydan fazla alçıda tutmak istemediğini ve 1 ay sonra kontrole gelmemi söyledi. Bu süreçte kırığın iyileşmesi gerçekleşmez ise daha sıkıntılı bir tablo oluşur mu? Bir şeyler için geç kalınmış olunur mu? Değerli görüşlerinizi bekler iyi çalışmalar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Eftal Güdemez
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Merhaba, Skafoid kırığı oldukça zor kaynayan, sıkıntılı bir kırıktır. Kırığın cinsi elbette çok önemlidir tedavi süreci açısından. Kaynama olmazsa eğer kaynatma ameliyatı yapmak gerekir. Geçmiş olsun.

3 Aralık 2018 18:22