İM
Soru Sahibi
26 Şubat 2016 22:44

Sindirim sistemi sorunu

İyi günler. Bana bugün huzursuz barsak sendromu teşhisi kondu ve doktor belli başlı yiyeceklerden uzak durmamı söyledi. internetten baktım ama bilgiler karmakarışık. Neler yenmeli nelerden uzak durulmali soyler misiniz ? Ona gore beslenme programi cikarmayi dusunuyorum

1 cevap
Cevaplar (1)

Meltem hanım merhaba,öncelikle geçmiş olsun, Öğünlerinizi küçük porsiyonlar şeklinde ve sık aralıklarla tüketmenizi öneririm, ayrıca kızartmalardan ve aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız. Yemeklerinizi zamana yayarak yavaş yavaş yemelisiniz. İrritabl bağırsak sendromunda kimi hastaya iyi gelen yiyecek diğer hastada rahatsızlık hissini arttırabilir. Bu nedenle yediklerinizi günlük olarak yazabilir, haftalık olarak kendinizi değerlendirebilirsiniz. Hangi yiyeceklerin sizi daha çok rahatsız ettiğini bu şekilde daha iyi tahlil edersiniz. Bunun dışında çok sıcak ve çok soğuk yiyeceklerden kaçınınız, çiğ sebze ve meyveler, asidik ve kafeinli içecekler hassasiyetinizi arttırabilir. Kabızlık probleminiz var ise lif alımınızı arttırın, probiyotik kullanımı şikayetlerinizde iyileşmeye yol açabilir. Bir diyetisyenden bu konuda danışmanlık alınız. Karanfil, rezene, melisa gibi çaylar bağırsak şikayetlerinize iyi gelebilir, hazımsızlık veya şişkinlik hissettiğinizde içebilirsiniz. Beslenme programınızı oluşturmak için mutlaka bir diyetisyen ile görüşmenizi tavsiye ederim. Sevgiler

2 Mart 2016 17:54