GB
Soru Sahibi
3 Eylül 2011 03:18

Sayın Dr.Mehmet Meriç.Ben 2009 senesinde ameliyat oldum ve ayak bileğime pl

Sayın Dr.Mehmet Meriç.Ben 2009 senesinde ameliyat oldum ve ayak bileğime platin takıldı.Kızılaya kan bağışında bulundum ve hastanede hepatit c virüsüne yakalandığımı öğrendim.akdniz üniversitesi hastanesinde tedaviye başladım biopsi yapıldı ve genotiplendirme 3a fibrozis skoru 2 olarak çıktı.6 aylık tedavi uyğun görüldü ve 2 buçuk aydan sonra tamamen negatifleşti.2 ayda bir RNA tsti yaptırdım ve hep negatif çıktı.son bir ay alkol aldım ve şu an geceleri uyuyamıyorum ve çok korkuyorum.size sorum bu hastalık tekrarlarmı?eliza testi yaptırdığım zaman hep pozotıf çıkıyor ama RNA negatif.sizden çok rica ediyorum beni bilgilendirin.cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.şimdiden çok teşekkür ediyorum ve size sağlıklı günler diliyorum.sayğılarımla Arzu.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mehmet Meriç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

aslolan hcv rna pozitifliği ve enzim yüksekliğidir. hcv rna pozitifleşmedikçe nüksten söz etmek mümkün değil, sanırım ribavirin de almışsınızdır. şu an düzenli hcv rna takibi ve enzim düzeylerinin izlemi uygun olur. hcv rna pozitifleşir veya enzim yüksekliği saptanırsa önemlidir.

3 Eylül 2011 14:19