GF
Soru Sahibi
22 Ekim 2019 10:29

Safra kesesi

merhaba ,1 senedir safra kesesinde bulunan poliplerden dolayı takip ediliyorum ama son usg de kafam karıştı.safra kesesinde asimetrik kalınlaşma izlenmiştir.lümen içinde septasyonlar izlenmekte olup pozisyonla yer ve şekil değiştirmekte olup öncelikle sludge ile uyumlu değerlendirilmiştir.safra kesesinde en büyüğü posterior duvar yerleşimli 3,8mm boyutlarında farklı boyutlarda bir kaç adet polip saptanmıştır. bu sonuca göre doktor mr ve doppler istedi riskli bir durum varmıdır? ameliyat gerekir mi ? çok teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Pelin Basım
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Merhaba, geçmiş olsun. Safra kesesindeki polipler hızlı büyüme göstermedikleri sürece bu boyuttayken ameliyat gerektirmezler. Safra kesesinde asimetrik kalınlaşma ise muğlak bir terim. Yani açlıgıniz uygun değilse bile ultrason böyle bir sonuç verebilir. Önerim 8 saat açlıkla yeni bir ultrason ve sonrasında gerek halinde MR görüntüleme yapilması. Geçmış olsun

27 Ekim 2019 08:47