YA
Soru Sahibi
25 Kasım 2021 11:53

Saçkıran hastalığı

Merhaba.47 yaşında, erken menapoza girmiş bayanım. 1,5-2 sene önce saçımda, alnımın hemen üstünde saçım döküldü. Sonra yol şeklinde ilerlemeye başladı. Doktor Ürederm lipo, Minoxil, Betasalic losyon verdi. Betasalic küçük bir çöküklük oluşturdu. Başka Dr. 2 kere Kortizon iğne , 2 kere Bepanthen iğne yaptı ve Üresal fort pomad, psovate losyon verdi. Hiç iyileşme olmadı. Doktor yapılacak şey kalmadı, saçkıran değil lupus da olabilir dedi. Benim için öneriniz var mı? Ne yapabilirim?

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)

Alopesi areata da intralezyonel tedavi kokteyli ile 15 gün arayla ortalama 4 seansta saçlar çıkmaya başlar. Skarlı alopesilere kıl kökleri tahrip olduğu için ne yazık ki bu tedavi ile sonuç alınmaz. Alarmı biyopsi için deri biyopsisi alınmalı. Bulunduğunuz şehirde üniversite dermatoloji bölümüne başvurursanız deri biyopsisi açısından yardımcı olacaklardır

26 Kasım 2021 11:06
YA
Soru Sahibi

Cevap için çok teşekkür ederim. İlerleme durumunda biyopsi için gitsem, dökülme devam etmezse, bu şekilde bıraksam yanlış mı olur? İhmal edildiğinde başka yere dağılma, sıçrama yapabilir mi? ( Daha önce yazmayı unutmuşum, kaygı bozukluğu, hassas yapım nedeniyle dermatoloğum psikiyatriye yönlendirmişti. Geceleri 1/2 xanax alıyorum) Teşekkür ederim. Allah sizden razı olsun, iyi ki sizin gibi doktorlar var.

30 Kasım 2021 16:28

Dökülme artarsa biyopsi yaptırmanızı öneririm. İntralezyonel tedaviye de bu süreçte devam edilebilir

1 Aralık 2021 18:56
YA
Soru Sahibi

Merhaba, bana öneriniz sonrasında araştırma hastanesinde biyopsi yapıldı. 0.4x0.4x0.5 cm punch biyopsi alındı. Psikolojimi çok bozan bir durum ve yorumunu çok merak ediyorum. İyileşme veya saç ekimi ile tedavi vs. imkanı var mıdır? Mikroskobi : "Deri biyopsisi seri kesitlerle incelenmiş olup, vertikal kesitlerde derin dermis ve subkutan dokuda da yerleşim gösteren, sebaseöz glandlarda belirgin artış izlenmeyen kıl folikülleri mevcuttur. Minimal perivasküler ve perifoliküller lenfositik infiltrasyon izlenmiştir. Horizantal kesitlerde toplam 9 kıl folikülü izlenmiş, 2 si vellus 7 si terminal tiptedir. Terminal/vellus=3,5 dur. Terminallerin 2 si telogen, 5 i katagen formdadır. Katagen/telogen=2,5 dur. Telogen yönünde artış gözlenmiştir. PAS, A.Blue, Elastik ile özellik görülmemiştir. TANI: Skarlaşmayan Alopesiye uyar deri punch biyopsi. Bulgular öncelikle Androjenik Alopesi yönündedir." Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

24 Mart 2022 12:57

Bu biyopsi sonucu skarlı olmayan androgenetik alopesi olarak gelmiş. Bu alopesi tipinde PRP+Mezoterapi tedavisi başarılıdır. Ayrıca son zamanlarda otogreft kök hücre regenera aktiva uygulaması da etkin sonuçlar göstermektedir.

24 Mart 2022 13:38
Uzm. Dr. Hatice Erdem
Uzm. Dr. Hatice Erdem Dermatoloji

Yazar toplam 1496 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Akne Tedavisi Uzm. Dr. Hatice Erdem
Atarax antikolinerjikmidir Uzm. Dr. Hatice Erdem
Saç dökülmesi-kellik Uzm. Dr. Hatice Erdem
İlaç hakkında Uzm. Dr. Hatice Erdem
Dermatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Pınar Koç Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube