sa
Soru Sahibi
20 Eylül 2021 09:04

saç dökülmesi ve seyrelmesi

Hocam.Ben 23 yaşındayım.Yaklaşık 4 ay önce covid oldum olduktan 1 hafta sonra yoğun saç dökülmesi yaşadım örneğin saçıma elimi attığımda tek seferde 40 tane falan geliyordu daha önce böyle bir şey olmamıştı.Önemsemedim coviddendir düzelir dedim.Bu olaydan 1, 2 ay sonra saçıma elimi attığımda arka üst kısmında bir boşluk hissettim baktım ki o bölge seyrelmiş.Daha yeni bir dermatoloji uzmanına gittim pek ilgilenmedi.Sadece hemogram,B12,demir ve troidime bakıldı.B12 183,Demir 45 çıktı doktor bunlara yönelik hap verdi 10 gündür kullanıyorum ama yine dökülüyor.Doktor tekrar çıksın diye bir şampuan bile önermedi zaten zar zor randevu almıştım bulunduğum ilçede özel hastane de yok.Şu an kpss ye hazırlanıyorum çok yoğun stres altındayım stres yaptıkça dökülme oranı artıyor sanki. Saçlarım döküldükçe daha çok stres yapıyorum böyle bir kısır döngüdeyim resmen.Hocam sizce ne yapmalıyım böyle giderse bu yaşta saçımda saç kalmayacak:(Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba Covid 19 enfeksiyonundan sonra dökülme uzun bir süre devam edebiliyor. Tetkiklerinizde b12 seviyenizde düşük. Ferritin düzeyiniz de bizim için önemli onun sonucunu da değerlendirmek gerekir. saç dökülmesi stres, enfeksiyonlar ve vitamin eksiklikleri ile ilişkili olan bir hastalıktır. tedaviden yanıt almak için en az 2-3 ay tedaviye devam etmek gerekir. endişelenmeyin ilaçlarınıza devam edin. Saç dökülmesi tedavisinde şampuanların etkin bir rolü olmadığı için hekim arkadaşım şampuan önerisinde bulunmamıştır.

23 Eylül 2021 12:32
sa
Soru Sahibi

Hocam cevabınız için teşekkürler. Ferritin değerim 30 çıktı. Ben şunu anlamadım doktorun verdiği vitaminler bittikten sonra değerlerim normale dönse bile tekrar vitamin yazdırmak gerekiyor mu?

23 Eylül 2021 12:56

Siz ilaçlarınızı kullanmaya devam edin. 3 ay sonra tekrar kan sonuçlarınızı değerlendirmek gerekir. Kan sonuçlarınız normale döner ve saç dökülmeniz devam ediyor olursa da farklı tedaviler planlanabilir.

23 Eylül 2021 14:38
Uzm. Dr. Damla Demir
Uzm. Dr. Damla Demir Dermatoloji

Yazar toplam 186 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Dermatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Emine Şan Dermatoloji
Uzm. Dr. Cüneyt Kara Dermatoloji
Op. Dr. Okan Aksoy Dermatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube