ud
Soru Sahibi
13 Ağustos 2021 00:06

Risk var mı

Kutay Hocam iyi günler benim son adet tarihlerim 17 temmuz 22 haziran 22 mayıs ve adet olmadan önce göğüs ağrılarım ve sertleşmeler başlıyor. Yaklaşık 4 5 gündür göğüs uçlarım acımaya ve göğüslerimde ağrımaya başladı. Bugün adetimin 27.günü eşimle ilişkiye girdim korunmasız olarak prezervatif takmadan ilişkiye girdik ama boşalma olmadı. Hamile kalma ihtimalim var mıdır? Hamile kalmak istemiyorum eğer riskim varsa Ella içmeli miyim? Teşekkür ederim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Tesadüfen bu ay yumurtlamanız geç olmayacak yani adetiniz gecikmeyecekse olasılık sıfırdır. Gebelik olması için yumurtlamadan 0-72 saat öncesi süresi içinde cinsel ilişkide bulunulması gerekir çünkü sperm yumurtayı en çok 24-48 saat içinde döller. Bu süreçte günde birden fazla olmamak üzere hergün veya gün aşırı ilişki en kısa sürede gebelik getirir. Nadiren 5-7 güne kadar spermin yumurtayı dölleyebilme kapasitesi vardır. Bazı çiftler daha çabuk gebelik olsun diye günde birden daha sık ilişkide bulunmayı ya da bazı erkekler spermler güçlensin diye 1 hafta hatta daha uzun cinsel perhiz sonrası ilişkiyi dener, oysa ikisi de yumurtanın döllenme şansını azaltır. Yumurtlama öncesi dönem ilişki en çok gebelik getirir. Bu günlerde kadında giderek artan yumurta akı gibi berrak bir akıntı olur ve yumurtlama ile birlikte akıntı kaybolur. Yumurtlama olduktan sonra en fazla 24 saatte döllenebilir. Demek ki yumurtlamadan itibaren 24 saat içinde de gebelik olasıdır. Toplarsak 72 saat öncesi + 24 saat sonrası, eder 4 gün. Hadi tedbirli davranalım, spermlerin çok etkin olduğunu varsayalım, toplam 6 gün öncesi, 1 gün sonrası 7 gün ilişki gebelikle sonuçlanabilir. Gelelim yumurtlamaya.. Her ay günü değişir. Adet başından bir sonrakinin ilk gününe kadarki süre yani normal adet sıklığı 21 gün ile 35 gün arasıdır. Bir sonraki adet yumurtlamadan 12-14 gün sonra başlar. Yani adetleriniz 35 günde 1 ise yumurtlama 35-12/14 gün öncesidir. 21 günde 1 adet oluyorsanız 21-12/14 günde yumurtlama olur. Yumurtlama olduktan sonraki ilk 24 saatten sonraki günlerde, bir sonraki adetten sonraki yumurtlama günlerine kadar, gebelik olasılığı yoktur. 2-3 ayda bir düzensiz adet gören birisi bile tesadüfen her hangi bir gün yumurtlayabilir. Özetle yumurtlama günü tahmin ederek cinsel ilişki zamanlamak çok yanlıştır. Her zaman kaza gebeliği olabilir. Hiç korkusuz ilişki ancak adet kanama sürecinin ilk birkaç gününde olacak ilişkidir. Bu arada vajinal, oral, anal, her türlü cinsel ilişkide prezervatif kullanmayı ihmal etmeyiniz. Cinsel geçişli hastalık kapmanız (HPV, Herpes, AIDS dahil) en az gebelik kadar istenmeyen bir durumdur ve bedelini ömür boyu ödersiniz. Daha çok bilgilenmek için blog.drkutaybiberoglu.com, www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK) ulaşabilirsiniz.

13 Ağustos 2021 09:32
ud
Soru Sahibi

Hocam biraz endişeliyim göğüs ağrılarım adet olacakmışım gibi ama hâlâ olamadım hamile kalmaktan da korkuyorum Ella içmedim dediklerinize göre bence hamile kalmayacağım ama içimde ya hamile kalırsam diye düşünüyorum. Hocam kısaca şöyle diyim Ella içmeli miyim? Sizin görüşünüze göre hamilelik ihtimalim var mı? Lütfen net bir cevap verirseniz çok sevinirim. Ben dediklerinize göre hamile kalmayacağımı düşünüyorum ama net olmasını istiyorum.

14 Ağustos 2021 00:14
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Önceki mesajım çok net. Tesadüfen bu ay için yumurtlamanız gecikmeyecekse gebeliği unutun. Yine tesadüfen yumurtlamanızın ve adetinizin gecikeceği varsa, ne zaman yumurtladığınıza göre risk vardır. O nedenle önceki mesajımda adet günlerine göre korunma yöntemi güvenilir değildir diye yazmıştım. Sanırım önceki mesajımı daha dikkatli ve anlayarak tekrar okumalısınız ve bir daha işinizi hiç bir zaman şansa bırakmamalısınız. Ella almanızı önermiyorum. İmkanınız varsa gelin bizzat değerlendirerek size kesin yanıt vereyim.

14 Ağustos 2021 09:44
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8708 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
vajinada yanma Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Duphaston kullanımı Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Özgüç Altun
Op. Dr. Özgüç Altun Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Şahin Kaan Baydemir
Op. Dr. Şahin Kaan Baydemir Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Burak Arslan
Op. Dr. Burak Arslan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Pınar Batu Kartal
Op. Dr. Pınar Batu Kartal Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Yasemin Ballıca
Op. Dr. Yasemin Ballıca Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube