GF
Soru Sahibi
23 Nisan 2018 00:23

Risk taşıyor muyum

Hocam çok mutsuzum ve bir yönlendirmenize ihtiyacım var öncelikle ben bundan 1 sene öncesine kadar akılda tutamadığım kadar oral ilişki (ben aktif oldum) ve bir kaz kez vajinaya temas bir tanesi içine girmeye zorladı olmadı kanadı falan her neyse bunları gerçekten utanarak yazıyorum.. affedin.. ve şu an daha yeni farkındalığına varıyorum cinsel yolla bulaşan hastalıkların ciddiyetine en önemlisi de hpv mevcut mu ? Ağız bölgem için şüpheleniyorum zaten boğazımda ve genizde bilhassa sürekli akıntı olur sabahları ağrı hissi nadiren kanlı geniz akıntısı yoğun miktarda dudagimin ic başlangıç kısmı sürekli çatlak ve ufak çaplı tahriş yaralar vs.. hpv testini yaptırmak için bu bölgelerden mi örnek aldırmam gerekiyor? Kan tahlilinde çıkmıyor mu? Elimde sigil ler oluşuyor bunlar mühim değil biliyorum? Ama hpv vücut geneline yayılır mi? Vücuttaki bütün hpv tiplerini ölçen bir test var mı?  Geçen hafif öksürük ve boğaz dolulugum vardı boğaz kültürü aldı doktor viral enfeksiyonu  var dedi ama ne tür bi şey olduğunu söylemedi hpv belli olur mu ordan bilmiyorum ? Benim nereye müracaat etmem lazım kayda geçmesini istemiyorum nasıl bir test uygulanmalı baska hangi tur hastalik riski icin muayene olmaliyim lütfen yönlendirin simdiden teşekkürler sayın hocam

0
8 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (8)
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Aktif oral ilişki tüm cinsel yolla bulaşan hastalıkların kaynağı oalabilmesi açısından büyük risk taşır.Frengi,Molluscum contagiosum ,herpes,HIV,HPV,hepatitler vs.Bunlardan HPV,herpes,moluscum cilt cilde temasla bile geçer.Teşhis için ilgili lezyondan örnek alınarak moleküler yöntemle araştırılması gerekir. Kanlı geniz akıntısı ve boğaz yolu akıntınız için ultrasonla sinuslarınızın tetkiği gerekir.Elinizde siğil oluşumu bağışıklık sisteminin zayıflama işaretleridir.Takip edeceğiniz yol lezyonlu bölgeden moleküler yöntem için kazıntı alınması,Kanda cinsel yolla bulaşan hastalıklar için kan testleri yapılması,ultrason ile sinuslarınıza bakılması bağışıklık sisteminiz kanda CD4 -CD8 hücre sayımıyla ölçülmesi.Bunların hepsi bir maliyet.Bir devlet hastanesinden bu konuda yardım alabilirsiniz.Bu yakınmalarınızı samimiyetle belirtmeniz ilerisi için bir umut.Hayat sizi bu fırtınalı yola sürüklemiş.Tutunacak şansınız vardır diye diledim.Herşeyi sıfırlayıp 24 yaşın size verdiği istikballe güneşin doğduğu gibi yeniden doğarak kendinizi yenileyin.Sizin yaşadığınız hayatı yaşamış kişileri mutlu yuvalarında kimlikleri ve yaşam tarzları tümüyle değiştirdiklerine şahit oldum.Bu üzücü yola sizi sürükleyenler utansın.Siz fırtınada uçarken size sarılıp kurtarmaları beklenirken tam tersi olmuş. Yeni kuracağınız hayatta sağlık ve şans dilerim.

23 Nisan 2018 11:55
GF
Soru Sahibi

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim ben hayatımda hem problemle bu kadar ilgili hem ruhen bu kadar telkin edici bir doktor daha görmedim.kesinlikle bundan sonraki süreçte mümkünse doktorum ve yönlendiricim olmanızı cook isterim.gelgelelim muayene sürecime imkanım olsa bütün bunları sizin yönlendirmeleriz dahilinde yapmak isterim ama ankaradayim maalesef şimdilik burda yapabileceklerimi yapayım. Hocam oncelikle bu boğaz kültür testinde viral enfeksiyonu çıkmıştı bana soğuk algınlığı ilacı verildi bunun hpv olup olmadığı belli mıdır yoksa moleküler test için kulak burun boğaza mi gitmem gerek?hıv testi kanımda negatif çıktı diğer hastalıklar da kandan belli olur mu hpv hariç sürüntü ornegiyle belli olan sadece hpv mi ? Sinüzlerimdeki rahatsızlık hpv virüsüne bağlı olabilir mi ? Ve hpv virusu kana karışmıyor mu neden kan tahlilinde çıkmıyor sadece enfekte olunan bölgede mi kalıyor bu nasıl bir illletir? Oralde çıkan hpv tipi rahim ağzı kanserini tetikler mi yani oraya ulaşır mi yoksa virüsün direkt genital bolgeye mi bulaşması lazım ? Ordan smear testi yaptırmak lazım mı çünkü şüpheli bir temasım var ? Ve önemli soru bunları yaparken devlet hastanesinde gerekçelerim ve testleri kayıtlara geçer mi yoksa özelde farklı bi yol izlerler mi yardımcı olurlar mi ? Sorduğum her soru benim çok önemli lütfen ayrı ayrı cevaplar misiniz? Size çok değer veriyorum.. mümkün olursa kişisel olarak ulaşmak istiyorum..

26 Nisan 2018 13:44
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Bugün bahar ülkemize geldi yaşamınıza da gelir dileğim.Her canlı benim için kıymetli ve özen gösterilmesi gerek. Siz bu konularda üzülmeyin.Üzülmesi gereken kişiler insan kılığında karşınıza çıkan yaratıklar.Sizi sömürmüş ve üzmüşler.Ben Amerikadan yeni geldim.Ellerim tüm yaradılmışlara açık.Boğaz kültüründe viral enfeksiyon denmiş.kanda CRP değerini bilmemeiz gerek.HPV riski için bir smear testi ,varsa lezyonlu bölgeden moleküler test yapılması gerek.Sinüslerdeki rahatsızlığınız HPV ile ilgili değil.Sinus ultrasonu gerek.Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bir kısmı için kan testleri fikir verir.Bu testleri devlet hastanelerinde evlenmeden önce kontrol amaçlı yaptırmak istediğinizi söyleyin.Yardımcı olurlar.Fazla bilgi vermenize gerek yok.Size yönelik bir takipte oluşmaz. bayan doktor size yardımcı olacaktır.Kanda hepatit testleri..frengi testi.herpes 2 testi,smear testi,HIV negatif çıkmış gerek yok.Verdiğiniz bilgilere göre bunlarda temiz çıkacaktır.Bağışıklık sisteminizi güçlendirin.Hayatınızda yeniden doğun.Şahsımla ilgili düşüncelerinize teşekkür ederim.Bizi bu sitede bulup yardım alabilirsiniz. Hastalar ile arama paralı işi sokmadım.Buradan yardımcı olabilirim.

26 Nisan 2018 14:36
GF
Soru Sahibi

Bahar tadında temennilerinizle ve iyi niyetiniz le başlayan şu cümleleriniz bir nebze de olsa ruhuma nasıl da ferahlık veriyor şu zor zamanlarımda anlatamam.. Öncelikle yaklaşık 3 hafta önceki CRP değerim 4.6 Anti hıv 0.285 Hbsag 0.4604 Anti hcv 0.277 Anti HAV ıgg 0.44 VDRL ise negatif diğer saydıklarınız yok. Eksik bir kan testi var mı yoksa hpv ile birlikte hangi testleri moleküler yaptırmam gerek? Bir de bütün değerler neden tam sıfır değil böyle kusuratları var hocam? Crp değerimi boğaz kültürümle iliskilendirmeniz nedir ? Hpv için smear testi ağzımda oluşan bir hpv virusu için bilgi verir mi aynı zamanda yoksa illa vajinal bölgede cinsel temastan kaynaklı hpv hakkinda mi bilgi verir diyebiliriz hocam? Ağzımda bildiğim bir lezyon da yok ve oral yoldan aldığım bir hpv virusu var mı bunu bilmem de çok önemli.. bu virus vuda yayilabiliyor mu ? sabırla yanitladiginiz sorularım için her zaman müteşekkirim.. çıkar ilişkisi kurmuyor olmaniz zaten o kadar belli oluyor ki yoksa hiç kimse burdan bu denli dil dökmez hastalar için

27 Nisan 2018 00:16
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Siz gerekenleri yaptırmışsınız gözünüz aydın.CRP çok yüksek olduğu takdirde virütik odak aranır.Bu nedenle balteri ve virus kaynaklı infeksiyonlarda bize yardımcı olurBoğaz kültürü ile de ilişkisi bu nedenledir. tetkiklerdeki rakkamlar normal sınırlarda olduğu sürece sorun yok.Cihazlar test sonuçlarını yorumlarken negatif ve pozitif kontrollerle çalışır.Doğal olarak bu da sayılarla ifade edilir. PAP smear testi değerlidir.Bize çok fikir verir .Yapılması gerekli olarak tek o kaldı.Vücudunuzda bir lezyon olmadığına göre bir başka teste de gerek yok.Bu sonuçlara göre kendinizi korumuşsunuz.Benim bu cevapları yazarken hedefim kişiyi gereksiz paniğe sokmadan ruh ve beden sağlığını korumaya çalışması ve toplumun bu fertleri kucaklaması ve yardım etmesi.Gayretimiz yeminimize göredir ve bu nedenlidir.Atatürkün ülkesine layık bireyler olmamız içindir. .

27 Nisan 2018 15:16
GF
Soru Sahibi

Canım hocam merhabalar.. CRP testim normal olduğu halde o günki tahlillerimde idrar yolu enfeksiyonum olduğu söylendi vajinal mantar problemim olduğu için antibiyotik vermek istedi bol bol su iç dedi üstünden bir ay geçti daha gitmedim doktora. Öğrenmek istediğiniz bir kan veya idrar değerim var mı bir ay öncesine ait ? Bu idrar enfeksiyonu CRP ye yansımamış peki hpv in kandaki CRP ye yansımama durumu olabilir mi? Vajinada alınan smeardeki mevcut hpv de kandaki CRP değerine yansımiyor mu?

28 Nisan 2018 12:21
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

İdrar yolu infeksiyonu sabah ilgili bölge temizliği yapıldıktan sonra alınan orta idrarın makroskopik ve kültür yöntemiyle anlaşılır.Kültürde Iml-100.000 koloni mikrop üremesi gerekir.Tedavisi ve teşhiste bu yöntem izlenir. Mikroskopik olarak idrar sedimentinde lökosit ve diğer hücrelerde de bakılır. HPV Vücutta siğil tarzında veya vaginal bölgede mozaik tarzında bir görüntü yapabilir.Elbette kan testlerine de bu yansır. Vaginal mantar ostrogen hormonu eksikliğinde,antibiyotik kullanımı sonrası,bağışıklığın zayıflaması durumunda oluşur.Tedavisi basittir.PAP Smear testi değerlidir.Yapılması gerekir.Seçim sonrası ABD ye gitme durumum var. Siteden uzak kalabilirim.

28 Nisan 2018 14:25
GF
Soru Sahibi

KET -0 BIL -0umol/L ASC -0 BLD +3 200 YEA 49 BAC 83 GLU -0 PRO -0g/L NIT + LEU +1 PH 5 EPI 6 RBC 43 WBC 10 Bunlar 1 ay önceki tahlillerimdeki alt üst değerin dışındaki değerler bi bakın istedim hocam. Burdaki enfeksiyonun CRP de görünmemesi normal mi? Boğazımda bulunan viral odaklı enfeksiyon CRP de görünmemesi geçmiş oldugunu mu gösteriyor acaba? Hocam bir de yutkundugum kismin bademcigin sag yanı tek taraflı yani bir acı ve agri var ben cidden çok korkuyorum neyden kaynaklıdır sürekli var ne yapmam gerek? Sizinle mümkün olduğunca irtibatta kalmak isterim beni bundan mahrum etmeyin

29 Nisan 2018 00:08
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

BLD +3, NIT +, LEU +1, PH 5 WBC 10 idrarda kan ,ve zayıf-orta şiddetli bir infeksiyon görülüyor.Ayrıca yeterli su içmediğiniz için idrar PH sı asit(5) olmuş.infeksiyon şiddetli değil.CRP o nedenle yükselmemiş.yeni bir idrar tahlili yaptırın.Bademciğinizden bir ekivyonla(ucu pamuklu steril çubuk) sürüntü alarak mikrobiyolojik ve patolojik incelenmesi gerek.Sulandırılmış elma sirkesi ve eczaneden temin edeceğiniz tea tree oil gargarası öneririm. Beni bu sitede tutan duygularını,yorumlarını bana aksettiren pozitif insanlar.onları yalınız bırakmadım.Siz de ben ülkemde bulunduğum sürece bizden yardım alacaksınız.

29 Nisan 2018 11:16
GF
Soru Sahibi

Bu mikrobiyolojik ve patolojik örnek boğaz kültüründen farklı sonuçlar mi verecek ? ayrıyeten hpv testi yaptırmama gerek var mı yoksa ne tür bir virüs veya bakteri ya da başka bi şey varsa çıkacak mı ? CRPde cikmadigi icin hpv kesin yok diyemeyiz mi? Söylediğiniz şeyleri temin edeceğim hocam çok sağolun Rabbim sizi benim karşıma iyi ki çıkardı. He hocam bir de vajinada ki mantar icin fitil kullanmak yerine sonuçta kimyasal diye bilmiyorum sandığım kadar zararı var mıdır sirkeli su kullanıyorum ama çok seyreltmeden 2 bardak suya yarım bardak market sirkesi vajinaya bir zararı olur mu?

1 Mayıs 2018 00:09
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Boğaz kültürü ilk planda yapılacak.Netice alınmazsa,tedaviye de cevap alınmazsa sürüntü pataolojik yönden incelenmeli.Bir de PAP Smear testi bize çok fikir verir.Maya hücrelerinin aşırı üremesine karşın hem bağışıklık sisteminiz güçlenmeli. Tedavide de doktorunuzun verdiği ilaçları öneririm.Elma sirkesinin sulandırılmışını da boğazınıza öneririm.Tea tree oil da eczacınızı tavsiyesine göre boğaz yolları sorunlarında yardımcı olur. Sinus ultrasonu ve smear testide temiz çıkarsa mükemmel. .Sağllıklı olmanın belgelerini almış oluyorsunuz.

1 Mayıs 2018 12:15
GF
Soru Sahibi

Hocam numaranızı alabilir miyim lütfen doktor doktor gezdim vajinal problemime çare olamadım lütfen bunu anlatmam bir itibar numarası rica ediyorum nolursunuz

24 Haziran 2018 00:03
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

En son yazımdan sonra sizi kaybettim.Sitede yapacağınız yorumlar bir başka hastaya ışık tutacaktır.Burada paylaştığımız konular diğer bireylere de ışık tutmalı.Bu nedenle iletişimi genel tutuyorum.Benim parayla .pulla ilgim yok.Hatta parayı ,menfaat sağlamayı sevmiyorum.İşimizin kutsal yönünü yok ediyor. Sizden PAP-SMEAR testi İSTEMİŞTİM.Ne oldu.Vaginal maya hücre problemi tedavisi çok basittir.Niye hala yakınmanız var.Kültür antibiogram yapılacak .Spesifik hedefli ilaç kullanılacak.Bağışıklığınız doğal yollarla güçlendirilecek.Bundan sonra da özenli bir hayat sürülecek.Siz vefalı bir bayansınız.Gerekirse muhit değişikliği yapın.Ülkemizde değerli hekimler var.Size yardımcı olacaktırlar.Ancak işi biten kayboluyor.Sonuçtan haberim olmuyor.Mutlu sonları da görmek isterim.

24 Haziran 2018 10:18
GF
Soru Sahibi

Hocam PAP smear yaptırmadım yaptırsam hpv vb hastalıklarin teşhisi konulur mu bu soruyu lütfen cevaplayın hocqm?  ama aktif bir beraberlik yaşamadım kimseyle bir zararı olur mu smear aldırmamın enfeksiyonel olarak sadece bir kez denedik vajinanin sonuna kadar giremeyince bıraktım hiç birliktelik yaşamadan bir kere de oral bir deneyim yaşadım birkaç kez de sürtünme hpv vb hastalıklarin bulaşması için penisin neresinden temas olması gerekiyor ki dış yüzeyinden mi? Ben daha çok ağiz yoluyla bulaşan viral enfeksiyonu saptamak istiyorum herhangi bir lezyon da yokmuş görünürde hpv testi yapmıyorlar ben yaptırmak istiyorum görünürde bi şey olmaması hpv olup olmayacağı anlamına gelmiyor illa lezyon olana kadar bekleyecek miyim hocam yardım edin???

27 Haziran 2018 00:00
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

PAP smear testi yaptırmanızı kaç defa yazdım.Kıymetli bir testtir.Çok fikir verir.Bu konuda size daha fazla yardım edemeyeceğim.Sitede çok kıymetli uzman hekimlerde size yardım edebilir.

27 Haziran 2018 11:35
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Uzm. Dr. Cengiz Güney Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Yazar toplam 1639 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
İyi günler hocam Uzm. Dr. Cengiz Güney
Kuduz riski var mıdır Uzm. Dr. Cengiz Güney
kuduz riski Uzm. Dr. Cengiz Güney
Frengi şüphesi Uzm. Dr. Cengiz Güney
Hepatıt b taşıyıcısımıyım Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Mahmut Sertpolat Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Uzm. Dr. Abdullahi N Hassan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Dr. Öğr. Üyesi Meyha ŞAHİN Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Uzm. Dr. Nuray SEVER Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Uzm. Dr. Dilruba Garashova Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube