cc
Soru Sahibi
21 Haziran 2017 00:05

dış ortamdan kuduz bulaşır mı

Hocam merhaba bende okb var ve bir konuda size danışmak istiyorum kuduz dış ortamdan bulaşır mı dün yolda gelirken kediler vardı bende hayvanlardan korktuğum için yolumu değiştirdim hemen o sırada geçerken yanımda çöp konteynırı vardı acele ile üstüme değdi mi değmedi mi bilmiyorum şimdi ise korkuyorum acaba değdiysem ve orada salya falan varsa bana bulaştıysa diye hocam kıyafetime değdiyse ben o kıyafetle tüm gün oturdum elimi sürdüysem ve bunuda elimde yüzümde bulunan yaraya sürdüysem kuduz bulaşır mı yada o kıyafetimin değdiği yerlere kuduz virüsü bulaşmış mıdır bulaştıysa biz her elimizi sürdüğümüzde kendimize bulaştırma ihtimalimiz var mı yoksa ben bunları takıntımdan dolayı mı düşünüyorum böyle bir bulaşma olabilir mi Hocam birde biz sokakta gezerken otururken böyle bir salyaya falan temas edip sonra farkında olmadan elimizi kıyafetimizde o bölgeye sürüp herhangi bir yaraya temas ettirip hasta olma ihtimalimiz var mıdır sokağa çıktığımızda aşırı dikkat etmek çok mu gereksiz olur sizce teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Kuduz virusu kuruluğa ve güneş ışınlarına dayanamaz.Kıyafetlerinizde.civardaki eşyalarınızda kuduz viruslu salya bile bulunsa size bulaşmaz.Kuduzlu hayvanın salyasında bile kuduz virusunun bulunduğu sayılı günler vardır.Kuduz hastalığının bulaşması için bir travma-darbe-ısırılma,gibi olaylarla virusun kan dolaşımına katılması gerekir.Bu bulaşma cilt yoluyla olduğu gibi göze viruslu ifrazatların bulaşması ile olur. OKB de kurtulmak sizin elinizde.İçinizdeki gücü kullanın.Sıkıntı olursa bize danışın.Size bilgisayarınız kadar yakınız.Kadir geceniz kutlu olsun.

21 Haziran 2017 12:53
cc
Soru Sahibi

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim birkaç gündür korku içindeydim yanımdan bir hayvan geçse acaba bana değdi mi acaba hastalık bulaştı mi diye düşünüyordum sizin sayenizde rahatladım benim hıv hepatit b c hastalıkları hakkında da korkum vardı fakat bu sitedeki hocalarımız sayesinde yendim sayılır hocam izninizle size birkaç soru daha sormak istiyorum benim yara olarak bahsettiğim durumlar genellikle elimizdeki ufak sıyrıklar yada kağıt kesiği gibi küçük yaralar birde yüzümdeki sivilceleri bazen patlattığımda oluşan küçük yaralar hocam inşAllah başıma gelmez ama bu eldeki yaralara ya da yüzdeki sivilce yaralarına Allah korusun öyle hayvan salyası falan değse kuduz böyle küçük yaralardan bulaşmaz diyebilir miyiz yine bu yaralara hıv hepatit b c gibi hastalıkların bulaşabileceği kan tükürük gibi vücut sıvıları değerse yine böyle hastalıklar böyle küçük yaralardan bulaşmaz diyebilir miyiz bu dediğim sivilce yaraları genellikle patladığında iğne ucu kadar bir yara oluyor bazen de üstü kabuklu yaralar oluyor bu durumlarda bu hastalıklar bulaşmaz diyebilir miyiz? Hocam burada okuduğum bir soruda aklıma takılmıştı bir gün çok yağmur yağıyordu bende yoldan geçerken suya bastım ve ayağıma yoldan akan yağmur suyu dolmuştu bu durumda o yağmur suyunda salya olsa ayağımda da yara olsa -ayakkabı ve çorap varken- kuduz bulaşmaz diyebilir miyiz? Hocam çok soru soruyorum kusuruma bakmayın lütfen elimizi böyle virüslerin olduğu yere değip sonra elimizi yıkamadan dudağımıza sürdüğümüzde aradan zaman geçince dudağımızı yalasak böyle hastalıklar bulaşır mı? Birde hocam size sorduğum bu sorularda ve önceki soruda endişelenmemi gerektirecek bir durum var mıdır? Teşekkür ederim.

23 Haziran 2017 00:01
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Bize sorduğunuz konularda endişelenecek bir durum yok.Cildiniz üzerinde oluşan sivilce, yara gibi bölgelerden sie kuduz bulaşmaz.Bahsettiğiniz diğer hastalık etkenlerinin bulaşması için mikroplu maddenin kan yoluyla vücudunuza girmesi lazım.Bir mikroun bizleri hasta etmesi kolay değil.Vücudumuz en güçlü askeri birlikte bile olmayan bir savunma sistemiyle donanmıştır.Bu cildimizden tutun ,ağız boşluğu,sindirim sistemi, solunum sistemi,dokularımıza kadar .Her bölgemiz özel hücrelerce kuşatılmıştır. En gülü kanser unsurları bile ancak bizim vücudumuz bir nedenle zayıfladığı an hastalığı oluşturur.Dengeli beslenme.Yüksek moral,egzersiz ,sevgi ve inanç bizim savunma sistemimize yardım eder..Moralimizi bozar,devamlı kuşkular içinde olmamız bizi zayıflatır.Elinizi bir yere sürdükten sonra ağzınıza götürmeniz sizde bir sorun oluşturmaz.Ağız içindeki hücrelerde lizozomlar,midede öğle bir asit var ki mermeri deler ama bizim özel donanınımız sayesinde zararı olmaz.Ama endişe,kuşku,moral bozukluğu bu sistemi bozar.Havadan nem kapma noktasına getirir.İçimizdeki gücü ortaya çıkarır,hijyene dikkat edersek,bu sorunları aşarız.Yaşam şeklimizi buna göre ayarlayalım.Ne sivilce kalır.Ne de OKB .Geçmiş olsun.

23 Haziran 2017 08:55