AA
Soru Sahibi
7 Haziran 2019 02:15

Rektim polip

Hocam iyi bayramlar babamin rektum dan 5 cm den sonra baslayan 12.15.cm.uzunlugunda bagirsagin sol kisminda polip var 4 kere patoloji yapildi temiz cikti iki kere laproskopi ile alindi tekrar cikti .ne yapacagimizi bilemiyoruz .ozel hastaneler gercekten para tuzagi bir oneride bulunabilirmisiniz.siz e getirsek uygunmudur iyi gunler diliyorum

2 cevap
Cevaplar (2)
Op. Dr. Hakan Tezer
Genel Cerrahi

Polipler eğer onlarca yüzlerce diyeceğimiz sayıda değilse endoskopi esnasında görüldüğünde alınması normal bir uygulamadır. Devamında yapılacak tedavi veya takibi ise bu polibin patoloji sonucu belirler. Bahsettiğiniz gibi sonuç temizse kolonoskopi ile takip edilir. Takipteki herhangi bir seansta polip saptanırsa yine alınır ve patolojiye göre de takip edilir. Ben şu an İstanbul dışında görev yapıyorum ama bu tip takipleri eğitim ve araştırma hastanelerinde yaptırmanızı tavsiye ederim.

17 Haziran 2019 16:14
AA
Soru Sahibi

Hocam cok tsk ederim .tavsiyeleriniz icin

17 Haziran 2019 16:37
Op. Dr. Hakan Tezer
Genel Cerrahi

Geçmiş olsun

4 Temmuz 2019 08:39