YA
Soru Sahibi
27 Nisan 2021 09:46

PULCET KULLANIM ŞÜPHESİ

Merhaba Sayın Hocam. Yaşım 22. Sigara birakma sonrası reflü şikayetleri ve hafif balgamlı öksürük sebebiyle göğüs hastalıkları muayenesine gittim. Akciğer grafisi, sft, kan testi yapıldı ve doktor hepsinin sorunsuz olduğunu söyledi. Ama pulcet 40mg yazdı 1 ay kullanım içinve ben 4 gündür kullanıyorum. Benim endişem bu ilacın prospektüsünde bazı ciddi hastalıkların teşhisini geciktirebilir şeklinde birşeyler yazıyor. Bu duruma karşı ilacı kesmeli miyim? Reflü şikayetlerim de eskiye kıyasla hafifledi. Hocam ayrıca size yazılan soruların birkaçını okurken aklımı kurcalayan şeyler oldu. Zaman zaman midede az miktarda gaz hissediyorum ve mideyi kasarak gegirmeye çalışırken mideden birsey yukseliyor sanki. Bu durumda bazen sadece gurultu oluyor ve gegiremiyorum. Ayrıca afedersiniz, dışkıda bir iki kez mukus gördüm. Büyük abdestin zaman zaman tam ishal olmasa da cıvıklaştığı da oluyor ve bu durumun dışında dışkınin yassılaştığını da birkac kez gordum. Bir de tam hatırlayamıyorum ama sanki geçen haftalarda bir kez silerken birkaç damla kan benzeri birşey gördüm ama bu kan mıydı değil miydi bilmiyorum. Yardımcı olursanız minnettar olurum.

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Kanama (?) dışında hiç bir şikayetiniz önemli hastalık düşüncesi uyandırmadı. Tüm ilaçlarınızı kesin, az yiyin ve çiğneyerek lokmalarınızı yutun. Dokunan, şikayet oluşturan her şeyden uzak durun. On gün kendinizi takip edin ve tekrar yazın.

27 Nisan 2021 15:42
YA
Soru Sahibi

Tekrar merhaba hocam. Dediğiniz gibi takip ettim. Bu süre içinde kanama gibi birşey olmadı fakat bazen büyük abdest tam ishal şeklinde olmasa da çamur-toprak gibi bir halde oluyor. Genelde çok olmamakla beraber stresliyim ona bağlıdır belki. Bir iki kez kabız başlayıp böyle yumuşadığı da oldu. Dışkı rengi de açık oluyor ama patatesli yemekler yüzünden herhalde. Bazen midede gaz sıkışması, ekşime ve bunlara bağlı daralma oluyor yine. Durum böyle. Ayrıca hocam bir gögüs uzmanina daha gozuktum. Özofajitsiz reflü teşhisi yazdı endoskopi önerilir dedi. Ayrıca geralgine-k ve rupafin yazdı onlari kullaniyorum. Pulcete devam etmeli miyim?

11 Mayıs 2021 10:16
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun Öncelikle niçin reflü dendiğini neden mide koruyucu başlandığını tam anlayamadım. Yazmakla her şey detaylandırılmıyor maalesef. Şikayetlerinizden asıl sorun sanki bağırsaklarınızla ilişkili gibi. Büyük abdest alışkanlığında değişiklik var gibi tarif etmişsiniz. Karındaki rahatsızlık büyük abdest yapmakla azalıyor mu?

11 Mayıs 2021 10:32
YA
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhaba. Sizi yine rahatsız edeceğim kusura bakmazsanız. Daha önce tarif ettiğim şekilde yaşantima devam ediyordum. Geralgine-k ve rupafini biraktim. Pulcete devam ediyordum. Mide de rahatsız etmiyordu çok. Normalde her sabah 1 zaman zaman 2 kez büyük abdeste çıkardım (yaklaşık son 3 haftalık takipte de bir anormallik göremedim) fakat dün 1 gün atladıktan sonra kabız olarak yaptım. Dışkı kalındı, bir kısmı parçalandı fakat asıl endişelendiğim şey dışkıda sanki sürülmüş gibi yoğun olmamakla beraber kan vardı. Bugünkü büyük abdestte kabızlık biraz düzeldi ama yine 1-2 damla kan-mukus karışımı var. Ağrım yok. Sadece dün kabızlık zorladığı için makatta sızı gibi bir his oldu. Yardımcı olabilirseniz yine minnettar olurum. Şimdiden sağolun.

20 Mayıs 2021 09:05
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Kanama varsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederim. Uzaktan şundan kanıyorsunuz demek yanlış olur

20 Mayıs 2021 09:33
YA
Soru Sahibi

Sayın hocam merhaba. İlginiz için öncelikle bir kez daha teşekkür ederim. Gastroenteroloji uzmanına başvurdum önerdiğiniz gibi. Detaylı bir kan testi istendi. Kanda ciddi bir sorun görülmedi fakat Serbest t3 4.9 µg/L Serbest t4 1.5 µg/L ile yüksek çıktı. Onu da takip muayenelerinde hatırlatırsinız dedi doktor. Gayta H. Pylori testi istedi onu birkaç gün içinde vereceğim. O da negatif çıkarsa sadece aralıklı takip muayeneleri yapılır dendi. Bunun dışında şu anda doktorun yazdığı Pandev 40 mg ve Antepsin şurubu kullanıyorum. Daha iyiyim sanki. Fakat aklıma takılan şey D vitamini düşüklüğü (<10 µg/L çıktı). Doktor bunu vurguladı fakat bir şey yazmadı. Pandev ve Antepsine ek D vitamini takviyesi almalı mıyım? Tekrar sağolun.

18 Haziran 2021 09:11
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Ben D vitamini eksikliğine inanmıyorum. Eksiklik var dendiyse yarım saat gün ışığında yürüyüş yapın.

18 Haziran 2021 09:46
Doç. Dr. Muammer Kara
Doç. Dr. Muammer Kara Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 1318 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Sağ karın boşluğunda Ağrı Doç. Dr. Muammer Kara
Mide bulantısı Doç. Dr. Muammer Kara
Karaciger enzim Doç. Dr. Muammer Kara
DELTACORTRİL Doç. Dr. Muammer Kara
Tahlil, mr, ibs Doç. Dr. Muammer Kara
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Zeka Abbasov Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Alp Atasoy Gastroenteroloji
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Prof. Dr. Barış Yılmaz Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube