AS
Soru Sahibi
11 Eylül 2021 15:58

Dışkıda sindirilmemiş besinler

Hocam merhaba. Bende bir ayı geçkin bir süredir gaz sancısı oluyordu. Karnımda gerginlik ve kabızlık da eşlik ediyordu. Bir dahiliye hekimine göründüm. Karaciğer, böbrek fonksiyonları, demir, hemogram değerleri, tüm batın ultrason, biluribin, amilaz değerlerim ve ayrıca gaita testim (gizli kan değil) normal. Doktor bu nedenle ibs tanısı koydu. Endeskopi ve kolonoskopiye gerek duymadı. Ancak son 2 gündür dışkımda yediğim yemeklerin sindirilmeden çıktığını görüyorum. Belirgin bir şekilde duruyor. (üzüm kabuğu, çörek otu vs.) bu anormal bir durum mudur? Ne önerirsiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mesut Aydın
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Alarm semptomları dediğimiz bazı durumlar yoksa ve belirgin bir şekilde ibs yi destekleyen bulgular varlığında endoskopi veya kolonoskopiye gerek duyulmadan ibs tanısı konulabilir.muhtemelen dahiliye uzmanı bunları değerlendirip karar vermiştir.dışkıda bazen sindirilmemiş artıklar olabilir,bu normaldir.eger yakinmalariniz artarsa aynı hekime başvurun,farklı bir yol çizebilir.gecmiş olsun

11 Eylül 2021 22:58