PS
Soru Sahibi
13 Kasım 2021 00:53

Polikistik için diane35

Merhaba kutay bey. 21 yasında polikistik over hastasıyım hipofiz bezimde kucuk bir mikroadenom var ve genelde prolaktinim yüksek cıkıyordu gögüsümden süt geliyordu. Son 2 3 aydır prolaktin değerlerim normal ama testestoronum 2 katı yükseklikde ve ilaç kullanmadıgım zamanlarda 7 8 ay adet olamıyorum. Endokrin doktoru diane verdi ve onu kullanmaya başladım. Ama daha önce 5 ay kullanmıştım ve bende inanılmaz bir kilo yaptı. Bende bırakmıstım. Doktorun isteğiyle tekrardan basladım. Suanda da 2 ayda 8 kilo aldım ve doktorumun değimiyle baska ilaç kullanamazmısım tek tedavisi diana35 miş. Belki de ömür boyu ilaç kullanmam gerekiyormus.Başka bir tedavisi var mı acaba ?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Diane35 on yıllardır kullanılması önerilmeyen, yan etkileri çok fazla olan bir ilaçtır. Güncel bilgileri takip etmeyen hekiminizi değiştirmenizi öneririm. Türkiye’de her konuda olduğu gibi tıp biliminde de insanlara yeterince ve zaman vererek değerlendirme artık yapılmıyor. Kolaycılık, geçiştirme, baştan savma, hastayı dinleyip, ona dokunup muayene etmek yerine bol miktarda gereksiz test isteme, muayene bile etmeden ultrason yapma bir alışkanlık haline gelmiştir. Abartılı şekilde ve gereksiz tetkiklerle araştırılan, tesadüfen bulunan, hastalıkla ilgisi olmayan bulguları hastalık kabul edip abartılı ve gereksiz yere takip, tedavi hatta bazen ameliyat etmek bugünkü Türk tıbbının handikaplarıdır. Nedeni bilgisizlik ve deneyimsizlik değilse ticaridir. Bu kapsamda her adet düzensizliği olan ergen, genç kız ve kadına ultrasonla bakıp polikistik over tanısı koymak bir hekimlik hastalığıdır. Ultrasonda polikistik over görünümü bir hastalık değildir. Çoğu kız ve kadının yumurtalık görünümü böyledir ve hiçbir anlam taşımaz. Polikistik over sendromu ise hormonal ve metabolik bir hastalıktır ve önemlidir. Ergenlerde doğal olarak PCOS benzeri bulgular olduğu için bu tanı konulamaz. Yirmili yaşlardan sonra, ancak, ciddi boyutta yüz, çene, meme etrafı ve arası, sırt, göbek altı, bacak üst iç kısımlarında artan bir kıllanma, cilt yağlılığı, sivilcelenme, kilo fazlalığı ve özellikle adet gecikmeleri varsa PCOS tanısı düşünülür. Açlık kan örneğinde testosteron (tercihan serbest testosteron), insülin, 75 gm glukoz sonrası şeker yüksekliği, bazı olgularda 17 hidroksi progesteron yüksekliği tanıyı kesinleştirir. Mutlaka TSH ve prolaktin değerleri de bilinmelidir. Özetle doktorların sende polikistik over var denenlerin, etrafta bende polikistik over var diye gezenlerin çok azında gerçekten PCOS vardır ve tedavisi tıbbi tedavi ile çok kolay ve başarılıdır. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere ((Polikistik Over Sendromu (PCOS) nedir – ne değildir? Haziran 3, 2017 ; Ergenlerde normal ve anormal adet düzeni tanımı ve PCOS tanısı. Ekim 17, 2018 ; Polikistik Over Sendromu – yine, yeniden. Nisan 21, 2019) ulaşabilirsiniz.

13 Kasım 2021 20:09
PS
Soru Sahibi

Merhaba kutay bey cevaplarınız için teşekkürler prolaktinim 56 civarlarında cıkarken suan normal seyrediyor 16 civarlarında total testestoronumda 0.084 - 0.481 aralıgı olması gerekirken 0.80 cıkıyor. Meme bası akıntılarım ve süt gelmesi problemim vardı ama suanda normal seyirlere düştüğü için bunlar gitti. Yumurtalıklarımda polikistik görünüm varken son zamanlarda bu 1 2 kiste kadar düşmüştü. Yumurtalıgım büyüyor ama çatlamıyor genelde. Sivilcelenme sorunum yok hatta kuru bir cilde sahibim ama kıllanma problemi alınan yer genelde erkek tüyü sert ve gür çıkıyor. Kilom ideal kiloydu ilaca başlamadan önce 1.59 a 52 kilo ama suanda 58 leri gördüm. Kilo versemde adet döngümi etkilemiyor. Neyseki insülin direncim yok. Ama ben tüm bunlara rağmen bir sonuca ulasamıyorum adet olamıyorum bir nedenden. Doktorlarda diana kullanıcaksın diyor. Dediğinizi dinliyip bu ay sonunda ilacı bırakacagım. Cunku aynı zamanda reflüm var ve inanılmaz bir mide bulantısı ve yanma yapıyor suan nexium kullanıyorum bu yüzden. Teşekkür ederim.

16 Kasım 2021 00:48
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bir nedenden adet olamamak gibi bir olasılık yoktur. En kolay tanı, adet olamayan kadınlarda konulur. Yorumlarınızın tıbbi karşılığı yoktur. Klinik olarak değerlendirmeden daha fazla yorum yapamayacağım için üzgünüm. Önerdiğim kaynakları okuyun, anlayamadıklarınız orada yazılıdır.

17 Kasım 2021 21:51
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 7618 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Yumurtalık rezervi hk Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Hamile kalır mı ? Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Fatma Güray Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Sultan Can Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Barış Boza Kadın Hastalıkları ve Doğum
Dr. Asya Özcan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Özge Şehirli Kıncı Kadın Hastalıkları ve Doğum
x
Facebook Twitter Instagram Youtube