yb
Soru Sahibi
9 Haziran 2021 03:47

PKOS veya Hiperandrojenizm?

Sayın Kutay Hocam, ben 20 yaşında bir genç kızım. Bir süre önce beni uzun süredir rahatsız eden, çenemdeki, göbek deliğimin altındaki ve göğsümdeki tüylerden dolayı ve ailemde birçok hormonal bozukluk öyküleri olduundan dolayı bir endokrin uzmanına başvurdum. Durumumu anlatmam üzerine benden adetimin 2-5 günlerinden birinde PKOS testi yaptırmamı, PKOS USG ve Tiroit USG vermemi, deksametazon supresyon testi vermemi istedi. Tiroit fonksiyonlarım normal çıktı fakat sol overde 4 cm boyutunda anekoik kist izlendi. Bu ultrasonu verdiğimde adetimin 6. günündeydim üstelik. PKOS testi sonucuma göre de 1.4 Delta Androstenedion 6.384 ng , 17-Hidroksiprogesteron 2.89 , FSH 2.51, Estradiol 692, Prolaktin 37.5, Total Testosteron 0.55 (Max referans değeri 0.481), Açlık kan şekerim 99, HDL 54, LDL 99 olarak çıktı. Bunlar referans aralıkarının dışında saptanılan değerler. Adetim de düzenli. Bu verilere dayanarak ne düşünürsünüz? Sizin gibi son derece profesyonel bir doktorun görüşünü çok merak ediyor ve sabırsızlıkla bekliyorum. Şimdiden yanıtınız için çok teşekkür ederim

0
5 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (5)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

4 cmlik anekoik kisti unutun. Fizyolojik kisttir ve 1-2 adet görünce kendiliğinden kaybolur. Pek çok gereksiz test yapılmış ama çok gerekli birkaç tanesi eksik. Umarım gereksiz yere dexamethasone testini yapmamışlardır. Bana TSH (sanırım 2'nin üzerinde çünkü PRL hafif yüksek) ve serbest testosteron değerlerinizi yollayınız. Tüm testlerinizin ünitelerini yazmalısınız çünkü farklı ünitelerin farklı normal sınırları vardır, örneğin total testosteron değerinin üst sınırı 0.481 olamaz, 0.55 normal bir değerdir eğer ng/ml ise. Her neyse, öncelikle düzenli adet görülerek PCOS olamaz. !7OH progesteron birimi belli olmamakla birlikte biraz yüksek ama yüksek olsa testosteron da yüksek olur. Birbiriyle uyumsuz. Testosteron yüksek olsa adetler düzensiz olur vb, vb. Bana verileri eksiksiz yollayana kadar aşağıdaki kaynakları değerlendiriniz. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (PCOS) ulaşabilirsiniz.

9 Haziran 2021 11:21
yb
Soru Sahibi

Sayın Hocam, öncelikle 1 mg Deksametazon supresyon testine göre sabah aç karna kortizolüm 4.59 µg/L çıktı. 1.4 Delta Androstenedion 6.384 ng/ml , Referans Aralığı / Karar Sınırı : 0.303-3.32 17-Hidroksiprogesteron 2.89 µg/L , Foliküler faz Referans Aralığı / Karar Sınırı : 0.1 - 0.8 TSH : 1.88 mU/L , Referans Aralığı / Karar Sınırı : 0.27-4.2 FSH : 2.51 U/L , Referans Aralığı / Karar Sınırı Folliküler Faz : 3.5-12.5 LH : 3.1 U/L ,Referans Aralığı / Karar Sınırı Foliküler faz 2.4 - 12.6 Estradiol : 692 ng/L , Referans Aralığı / Karar Sınırı Folliküler Faz : 30.9 - 90.4 PRL : 37.5 µg/L , Referans Aralığı / Karar Sınırı : 4.79-23.3 Total Testosteron : 0.55 µg/L ,Referans Aralığı / Karar Sınırı : 0.084-0.481 Glikoz 99 mg/dL Serbest testosteron değeri belirtilmemiş, DHEA-S : 201 µg/dL , Referans Aralığı / Karar Sınırı : 148-407 Son olarak HDL 54 mg/dL, LDL 99 mg/dL . Trigliserit 92 mg/dL. Ben size ilk mesajda referans aralığının dışında olanları ilettim. Son olarak eğer düzenli adet görmek 'İki adet başlangıcı arasında en az 21 en fazla 35 gün olmalı' ifadesiyle tanımlanıyorsa adetim düzenli fakat her zaman günü gününe olmuyorum. Bazen 2-3 gün geç, bazen 1-2 gün erken oluyorum. Size yardımcı olabilecekse eğer son 4 adetimin başlangıç günleri arasındaki fark şu şekilde : 29 gün-26 gün-31 gün. Son olarak çok gerekli birkaç tane eksik tetkikten bahsetmişsiniz, bunlar nelerdir? Yanıtınız benim için çok önemli ve değerli. Sabrınız ve yanıtınız için şimdiden çok teşekkürler ve sevgiler hocam.

10 Haziran 2021 02:04
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hafif derecede late onset konjenital adrenal hiperplazi mevcut. Adetleriniz, yumurtlamanız gayet düzenli. Ciddi bir androjen fazlalığı (hiperandrojenizm) yok. PCOS değilsiniz. Sizden sadece aç karnına serbest testosteron, anti-TPO ve tekrar total testosteron, prolaktin ve TSH değerlendirmenizi istiyorum. Bana tüylenme yerlerini, neyle ve ne sıklıkla aldığınızı, cilt yağlılığı, sivilcelenme, saç dökülmesi olup olmadığını da bildirin. Önerdiğin PCOS kaynaklarımı değerlendirdikten sonra cevap veriniz.

10 Haziran 2021 11:53
yb
Soru Sahibi

Sayın ve sevgili hocam, bugün tetkik sonuçlarımı muayene olduğum endokrinoloji uzmanıma yorumlatmak üzere başvurdum. Doktorum, erkeklik hormonumun ve başka bir hormonumun da yüksek çıktığını, prolaktin hormonumun da yüksek çıktığını ve bu nedenle ileri tetkikler yapılması gerektiğini söyledi. Aynı gün prolaktin hormonum için tekrar kan verdim ve PRL değerim 8.5 µg/L çıktı (Referans Aralığı / Karar Sınırı 4.79-23.3 µg/L). Yüksek çıkan adrenal korteks hormonu için de ACTH Stimülasyon testi vermemi istedi. 0,25 mg Synatchen ilacını temin edip içeceğimi ve kan vereceğimi söyledi. Üstelik reçete raporuma da ''Polikistik over sendromu, primer adrenokortikal yetmezlik'' tanılarını yazmış. Doktoruma bu hormonların artışı kilo almama sebep olmuş olabilir mi diye sorduğumda, kilo artışınız bu hormonların artmasına sebep olmuş olabilir dedi. Ben sizin teşhisinizden kuşkusuzum fakat doktorum sanırım hala pkos olabileceğimi düşünüyor. Ek olarak, istediğiniz anormal tüylenme bölgelerim şunlardır, sol meme çevresi 4 siyah kıl, bunları almıyorum zaman zaman dökülüp yeniden çıkıyor. Çenemde 2 adet siyah kıl, cımbızla alıyorum çıktıkça. Boyunda 2-3 adet siyah kıl, cımbızla alıyorum. Genital bölgemdeki tüylenme de kasıklarıma yayılmış, vaziyette, jilet ve zaman zaman ağda kullanıyorum. Göbek deliğimin altında uzun uzun kalın siyah kıllar mevcut ve almam gerektiği zaman eldivenle kopararak alıyorum. Yalnızca T bölgem yağlı yüzümde. Sırtımda sivilcelenme mevcut. Yüzümdeki sivilceler müthiş yoğun olmasa da beni rahatsız edecek seviyede, son 5 yıl içinde başladığım 4. sivilce tedavisi içinde bulunuyorum. Sivilcelerim tedaviye yanıt verip biraz küçülse de, bırakınca kısa süre içinde çoğalıyorlar, dönem dönem sivilcesiz olduğum da oluyor fakat son 4-5 yıldır kendimi sivilceli anımsıyorum. Temporal saç dökülmem mevcut ve saçlarım geçmiş haline göre çok azaldı, çok dökülüyor. Üstelik çinko, demir seviyem normal, yalnızca B12 seviyem hafif miktarda düşük (196 µg). Önerdiğiniz pkos içeriklerini okudum, izledim. İstediğiniz tetkikleri doktorumdan onun tetkiklerine güvenmediğim izlenimini vereceğini düşündüğümden isteyemedim. Son olarak size bir sorum daha var, KAH tedavisi olmazsam bu hastalık ilerler mi ve ne gibi sorunlar ortaya çıkar? Sayın hocam, şu an nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyor, yanlış tedavi görmek istemiyorum. Keşke sizin hastanız olabilseydim fakat ne yazık ki mümkün değil. Şu anda nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilemiyorum, umarım bana yol gösterebilirsiniz, zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkürler...

23 Haziran 2021 02:40
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu bilgilere dayanarak hiç bir öneride bulunamam. Dahiliye endokrinologlarının farklı bir tarzı vardır ve ACTH testi ve benzerleri tamamen gereksizdir. Bizzat değerlendirmeden daha fazla yorum yapamam. Tanısı ve tedavisi çok basit bir sorun gereksiz karmaşıklaştırılıyor. Üzgünüm. Tekrar yazsanız da cevabım aynı olacak.

23 Haziran 2021 20:38
yb
Soru Sahibi

Sevgili hocam, bu zamana kadar uzun sorularımı sabırla okuyup dikkatle ve özveriyle yanıtladığınız için çok teşekkür ederim. Siz olmasaydiniz belki de şu anda panik içinde ve ne yapacağını bilmez bir halde pkos olduğumu düşünecek ve korkulara kapılacaktim. Uzun, sağlıklı ömürleriniz olsun ve hayat sizin ve sevdiklerinizin karşısına sizin gibi iyi insanlar çıkarsın. Her şey için teşekkür ederim..

24 Haziran 2021 01:52
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sağlıkla..

24 Haziran 2021 09:25
yb
Soru Sahibi

Sayın hocam, size daha önceleri tahlil sonuçlarımı ilettiğimde, hafif seviyede late onset konjenital adrenal hiperplazi olduğumu söylemiştiniz. Bu aya kadar menstrual döngüm hep 25-31 gün arasında değişiyordu yani tıbben düzenliydi sanırım. Fakat bu ay stresli bir dönemimde olmamama rağmen, 44. günümde regl oldum. Sanırım bu hayatımda ilk kez başıma geliyor. Bu hastalığımın ilerlediği anlamına mı geliyor? Düzenli adet gören kadınlar pkos olamaz demiştiniz, pkos olup olmama ihtimalim tekrar gözden geçirilmeli mi ve adetim bir daha bu kadar gecikmese de bir kadın doğum uzmanına muayene olmalı mıyım bu gecikmeden dolayı ? (Dipnot: Hala herhangi bir ilaç kullanmamaktayım) . Saygıyla ve sevgiyle..

15 Temmuz 2021 00:17
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu kadar çok yazışmayı sürdürmeyi düşünmüyorum. Hasta değerlendirilmeden sadece laboratuar sonuçlarını yorumlayarak öneride bulunmam size yararlı olmayacaktır. Önceden önerdiğim PCOS kaynağını okumanızı öneririm. İmkan varsa gelin bizzat değerlendireyim.

15 Temmuz 2021 00:21
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8433 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Yumurtalık rezervi hk Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Hamile kalır mı ? Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ömer Ulugergerli
Op. Dr. Ömer Ulugergerli Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Güler Genç
Uzm. Dr. Güler Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Mustafa Şahin
Op. Dr. Mustafa Şahin Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube