cc
Soru Sahibi
30 Mayıs 2020 15:08

pko ve adet azalması

Hocam merhaba ben polikistik over hastasıyım size bir soru sormak istiyorum çok stresli bir dönemden geçiyorum erkek arkadaşımla en son ilişkim 3 ay önce oldu ve adetimin ilk günüydü sonrasında bir ilişkimiz olmadı sonraki ayda reglim 10 gün gecikti ama yoğun bir şekilde 5 gün regl oldum bu ay yine çok stresli bir dönemden geçiyorum ve reglim tam zamanında olsa da 1-2 gün sürdü normalde hep 5 gün sürerdi ilk gün çok ağrım olduğu için 2 tane apranax 1 tane trancobuskas aldım çok stres yaptığım için emin olmak amacıyla gebelik testi yaptım negatif çıktı hastalık kaynaklı mıdır? gebelik söz konusu değildir değil mi?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Değildir. Stres adeti geciktiren en önemli nedendir. Adetin 1. günü ilişkide zaten gebelik olamaz. Polikistik over hastası olduğunuzdan da emin değilim. Adet sürecinde yumurtlama olmaz. Erkek sperm hücresinin en güçlü dölleme zamanı 48 saattir. Dolayısıyla bir gebelik olması beklenmez. Ancak bazen ve nadiren sperm 5-7 gün süre ile yumurtayı dölleme kapasitesine sahip olabilir. Halk arasında zevk suyu denen ön boşalma sıvısında da teorik olarak sperme rastlanabilir ve erkek bu sıvının gelişini kesinlikle kontrol edemez. Sonuç olarak mucizevi denebilecek kadar nadir olmakla birlikte 6 + 7 = 13. gün yumurtladığınızı varsayarsak gebelik riski sıfır da denemez. Sümüksü ve estrojenik akıntıya gelince, yumurtlama gününe yaklaştıkça miktarı artar ve en fazla olduğu gün hemen yumurtlama öncesi bir kaç gündür. Önerim ise bir kaza gebeliğinden bu kadar korktuğunuza göre düzenli bir korunma yöntemi örneğin hap kullanmalısınız. Ek olarak cinsel geçişli hastalıkları önlemek amacıyla da her ilişkide kondom kullanmanızı şiddetle öneririm. Her adet düzensizliği olan ergen, genç kız ve kadına ultrasonla bakıp polikistik over tanısı koymak bir hekimlik hastalığıdır. Ultrasonda polikistik over görünümü bir hastalık değildir. Çoğu kız ve kadının yumurtalık görünümü böyledir ve hiçbir anlam taşımaz. Polikistik over sendromu ise hormonal ve metabolik bir hastalıktır ve önemlidir. Ergenlerde doğal olarak PCOS benzeri bulgular olduğu için bu tanı konulamaz. Yirmili yaşlardan sonra, ancak, ciddi boyutta yüz, çene, meme etrafı ve arası, sırt, göbek altı, bacak üst iç kısımlarında artan bir kıllanma, cilt yağlılığı, sivilcelenme, kilo fazlalığı ve özellikle adet gecikmeleri varsa PCOS tanısı düşünülür. Açlık kan örneğinde testosteron (tercihan serbest testosteron), insülin, 75 gm glukoz sonrası şeker yüksekliği, bazı olgularda 17 hidroksi progesteron yüksekliği tanıyı kesinleştirir. Mutlaka TSH ve prolaktin değerleri de bilinmelidir. Özetle doktorların sende polikistik over var denenlerin, etrafta bende polikistik over var diye gezenlerin çok azında gerçekten PCOS vardır ve tedavisi tıbbi tedavi ile çok kolay ve başarılıdır. Daha çok bilgilenmek için blog.drkutaybiberoglu.com, www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (PCOS) ulaşabilirsiniz.

30 Mayıs 2020 18:44
cc
Soru Sahibi

Hocam bana bu teşhis ilk 12 yaşımda konulmuştu böbrek taşı düşürürken (şu anda 20 yaşındayım )ultrasonda görmüşlerdi pek önemsemedik yıllar geçttikçe çok fazla erkek tipi tüylenmem arttı sporcuyum ama ne kadar zayıflamak istesem isteyeyim bir türlü 58 kilonun altına düşemiyorum diyette yapsam yemesemde düşemiyorum iç hastalıklarına gitmiştim kiloların için bana test yaptırdılar kolesterol ve insülim direncim çıktı bir kaç sonra kadın hastalıklarına gittim ama koronadan sonra hormon testi yapmadılar bana orda da ultrasonda görüntü polikistik over kilo vücut tipim ve tüylenmemden çok gerçekten rahatsızım kolesterol ve insülin olayından da aynı şekilde beslenme rutinim sporcu olduğum içinde gayet normal aslında regl düzenimde bir kaç gün şaşmaya başladı hamilelik durumunda da çok korktum açıkçası ama benim yaptığım muhtemelen stres ve çok düşünmekten aslında stres yapmazdım ama hu ayki reglim ilk gün çok yoğundu sonrasında çok azaldığı için şüphelendim ilişkiden sonraki 11. haftada yaptığım teste de güvenebilirim değil mi hocam siz ne dersiniz bu konuda

31 Mayıs 2020 14:37
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adetler düzenliyken (21-35 gün) PCOS olmaz. Ultrasonla tanı konulmaz. Önerdiğim kaynaktan PCOS'i okuyunuz.

1 Haziran 2020 10:39
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8432 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Yumurtalık rezervi hk Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Hamile kalır mı ? Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Berra Önsoy
Dr. Berra Önsoy Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ömer Ulugergerli
Op. Dr. Ömer Ulugergerli Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Güler Genç
Op. Dr. Güler Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube