DM
Soru Sahibi
10 Ekim 2011 14:20

patoloji sonucu

hocam merhaba.annem 57 yasinda yaklasik bir ay önce bagirsakdan ameliyat oldu.tikanan yerde kitleye rastlandi.bagirsak su an disarida.patoloji sonucu:makroskopi;20 cm uzunlukta her iki ucdan 3 cm acikligi olan kalekomi materyalidir.kolon acildiginda bir ucdan 6,5 cm ve diger ucdan 8,5 cm uzaklikta 4*3*1 boyutlarda ülsere tümör dokusu izlenmektedir.tümör tüm bagirsak duvarini tutmus görünümdedir.diger mukozal alanlar olagandir.mikroskopi;tümörden alinan kesitlerde mukozdan baslayip tüm bagirsak duvarini tutmus neoplastik infiltrasyon izlenmektedir.tümör hücreleri plemorfik ve veziküller nukleuslu olup komples ve düzensiz glandüler yapilar olusturmaktadir.perikolik yag doku icinde cok sayida tümör iplanti bulunmaktadir.barsak duvarindan diseke edilen 15 lenf nodunun 7 si metastatik özelliktedir.distal ve proksimal cerrahi uclar saglamdir.1 hafta sonra kt baslanacak.folfox-4 uygulanacak...orta derece diferansiye adenokarsinom;pT3N2b tümör hangi asamada.kt den iyi sonuc alinabilirmi. tsk

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun, barsak duvarını geçerek barsağın mezosundaki lenf nodlarına yayılmış bir tümör. Uygun ameliyat yapılmış ve tedavi başlanılmış. Bundan sonraki süreçte kemoterapi sonrası değerlendirmelerde sonuç netleşir. Saygılarımla.

23 Ekim 2011 22:59