KN
Soru Sahibi
28 Haziran 2020 12:57

Pataloji sonucum

Merhaba hocam.. Bende Hpv 16 ile 56 var.. 3 yildir takipli hastayim.. son gittigimde kolposkopi yapildi ve pataloji icin parca alindi.. sonucu yaziyorum yorumlarsaniz sevinirim .Tani: Kronik endooservisit ,Ecc Materyali Yüksek dereceli Skuamoz intraepiteliyal Lezyon Cin2, Serviks 6 hizasinda Biyopsi Yüksek dereceli Skuamoz intraepiteliyal Lezyon, Cin1, Serviks 12 hizasinda Biyopsi Önemli bi durum var mi hocam ? Yapilmasi gereken bir ıslem var mi ? Pandemiden dolayi bi yere gidemiyorum.. Simdiden tesekkur ederim..

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Şu anda kötü bir durum yok. Eğer LEEP ile lezyonlar sınırları normal şekilde tamamen çıkartılmışsa tedavi bitmiştir. Smear, gerekirse örneğin yıllık kolposkopi kontrolu yeterlidir. Yok eğer patolojide lezyon sınırlarında CIN 1/2 varsa soğuk konizasyon ile rahim ağzının koni şeklinde çıkarılması uygun olur. Buna kendi doktorunuzla birlikte karar vereceksiniz. Daha çok bilgilenmek için blog.drkutaybiberoglu.com, www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere ulaşabilirsiniz.

28 Haziran 2020 15:51
KN
Soru Sahibi

Hocam leep işlemi hic yapilmadi.. Zor bir işlem mi ,? Leep işlemi yapildiktan sonra ordaki alanla trmizlendikten sonra hpv bitmis oluyor mu ? Yoksa ilerde Tekrarlar mi ? Ilginiz icin ve yorumlariniz icin sonsuz şükranlarimi sunuyorum... iyki varsiniz..

29 Haziran 2020 11:08
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Hayır, HPV tedavi ile kaybolmaz ancak süreç içinde vücut kendisi temizler, yeter ki sürekli yeniden virüs alınmasın. Şu anda ilgilenmeniz gereken HPV değil, CIN'dir. Önceki mesajımı tekrar ve anlayarak okuyun.

30 Haziran 2020 11:12
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8222 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Yumurtalık rezervi hk Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Hamile kalır mı ? Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Tuba Tombul Kotancı Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Süheyl KONAVARD Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ümran Özcan Kadın Hastalıkları ve Doğum
Doç. Dr. Eser Çolak Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Günel Barut Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube