İS
Soru Sahibi
26 Şubat 2016 18:30

para harcama

Merhabalar (soruyu gizlerseniz sevinirim hocam) Evli ve çocuklu bir birey kazandığı maaşı hemen savurganca bitirip üstüne üstlük daha fazla kontrolsüz bir şekilde ileriyi düşünmeden harcama yapıp çevreden borç harç alıyorsa ve bu nedenlerden dolayı doğal olarak aile ,arkadaş ilişkileri bozuluyorsa ve her seferinde bu davranışını sürdürüyorsa bu durum herhangi bir psikolojik rahatsızlık kategorisine girer mi acaba? (dürtü bozukluğu kendini kontrol edememe vb. bunun gibi bir ismi varmıdır bu durumun) Cevabınız için şimdiden teşekkürler...

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhaba, hemen tanı koymak bu kadar bilgiyle doğru olmamakla birlikte dürtü kontrol problemi olabileceğini düşünmekteyim. ancak bireyi tanımadan ve yaşadığı durumu kendisinden dinlemeden doğru bir tanı koymak pek mümkün değildir. İyi akşamlar

26 Şubat 2016 18:37
İS
Soru Sahibi

Tekrar merhabalar hocam (soruyu gizlerseniz sevinirim hocam) verdiğiniz bilgiler üzerine bahsettiğim sorunun sahibini (abim oluyor kendisi ) psikiyatri servisine götürdüm doktor yaşadığı sorunu sorun olarak görüp görmediğini sordu... abimde sorun yok herşey yolunda dedi doktorda sen sorun olarak görmediğin müddetçe ben bişey yapamam dedi...Ben şuna anlam veremedim bu insan yüzlerce milyar borç altına girmiş ve bunu karısından saklıyor, ayrıca borçlularından ötürü yolda bile rahat yürüyemiyor geçenlerde eve ağlayarak gittiğini gördüm çaresiz olduğu için farklı yerlerden yürüyor, iş arkadaşlarından adeta dilenci gibi para istiyor ve adım gibi eminim ki geceleri bile rahat uyuyamıyordur hatta dikkatimi çekti eskiden hiçbir tiki olmayan adamın yüzünde tik oluşmaya başlamış kısacası size şunu sormak istiyorum adamın bunca sıkıntısı var iken ve doktorada bunları anlatmışken doktor hastaya sen bunu sorun olarak görmüyorsan ben bişey yapamam demesini nasıl yorumlarsınız? netice bir katil bile ya ben yapmadım diyor yada haklıydım şu sebeplerden yaptım diyor yada farklı bir bahane üretebiliyor onun bunları demesi ortada sorun olmadığını ve sorunun hiçbir şekilde çözülemeyeceği anlamına mı geliyor bu durumda bizler ne yapabiliriz hocam...cevabınız için şimdiden çok teşekkürler

5 Mayıs 2016 10:17

Merhaba, kisi eger yardim arayisinda degil ise ne yazik ki terapist olarak herhangi birsey yapabilmemiz mumkun degil. Ancak anladigim kadariyla aslinda zor zamanlar geciriyor. Bu durumda iyi bir ilesitim kurabildigi bir terapistle bir sure iliski gelistirmesi ve yasadigi durumun kendine yarattigi sonuclari kabullenmesi adina seanslar yapilabilir. Ama bu tabii ki zaman alacaktir. Sizin yapabileceklweiniz konusjnda kisiyi tanimadan ve kisilik ozelliklerini bilmeden oneride bulunmak yanlis olacaktir. Herkes icin ortak bir cozum onerisi olamaz. Cunku yardim etmek isterlen daha rahatsiz edici sonuclarin ortaya cikmasina neden olabilir. Iyi gunler

5 Mayıs 2016 12:58