th
Soru Sahibi
8 Nisan 2020 15:07

osteoid osteoma ameliyatı

merhaba. 2012 yılında osteoid osteoma nedeniyle t8 ve t9 bolgesinden ameliyat oldum iki kez. fakat zaman geçmesine rağmen ağrıs hiç geçmedi. 2014 yılında ağrı sinyallerini kesmek için SCS denilen cihaz yerleştirildi. çok şükür eskiye göre cok iyi durumdayım. fakat çalışıyorum , masa basşındayım sırt bölgesinde yani sorunlu olan bölge çok ağrım oluyor. bana yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü
Ortopedi ve Travmatoloji

Öncelikle geçmiş olsun. Osteoid osteoma omurgada ağrıya neden olan lokal agresif (yani başka organlara sıçramayan ancak olduğu yerde büyüyen) iyi huylu bir kemik tümörüdür. Ameliyat edildiğinde ağrı odağı ortadan kalktığı için tedavi edilmiş olur. Ameliyat edilmese bile 20 li yaşlara gelince kendiliğinden ağrısız hale gelebilir. Bu teorik bilgi hastaların çoğunluğu için geçerlidir. Ancak sizde olağanüstü bir durum söz konusu, o nedenle sizin osteoid osteoma tanınızdan emin değilim. Bu durumlarda spinal cord stimülasyon cihazı takılan hasta hiç görmedim. O nedenle ilk ameliyatınızdan önceki tetkikleri, ameliyatta alınan parçanın patolojisini ve son tetkiklerinizi değerlendirmek lazım. Bu acil bir durum değil o nedenle salgın atlatıldıktan sonra bir ara gelin bakalım.

10 Nisan 2020 10:44