SM
Soru Sahibi
11 Haziran 2016 13:11

Nifty test

Hocam merhaba; 29 yaşındayım, 9 ay önce 14 haftalık bir düşüğüm oldu. Gebeliğimde kanamalarım çok olmuştu 2 gün hastanede kaldım, düşük tehlikesi en başından beri vardı ve haftalık iğne yapılıyordu. 2li taramada herhangi bir problem çıkmamasına rağmen, patoloji sonucunda bebekte burun kökü basıklığı ve gelişim geriliği çıktı ( sağ kol omuzdan aşağısı ve bacaklar yoktu) uzuv kayıpları düşük kanamasıyla oluşan bir şeymi anlaşılmadı. Düşükten sonra eşler arası genetik test yapıldı. Hiç bir problem çıkmadı. Pıhtılaşma da çıkmadı. Yapılan kan tahlillerinde depolarım boşalmıştı her ay düzenli tetkiklerle kontrolü yapıldı. 6 ay sonra tekrar hamile kaldım. Şu an 14 haftalık hamileyim. 2li tarama sonucumuz normal çıktı. Daha önce yaşadığımız acı öyküden dolayı doktorumuz nifty test önerdi. Sizinde bilgi ve önerilerinizi almak istiyoruz. 2li tarama sonucumuz normal çıktı. Ayrıntılı ultrasonda gelişimi normal ve uzuvları da tam çıktı. Yaptırmak için 3lü ve 4lü tarama sonuçlarını mı beklemeliyim? Ya da vakit kaybetmeden yaptırmalı mıyım?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Önceki gebelikteki eksremite yokluğu veya gelişim bozukluğu tekrarlamamış görünüyor. Bu yönden riskiniz bu gebelik için yok. Ancak Down Sendromu vb olasılıklar için non invaziv test yaptırabilirsiniz. Bunu öneririm. 3'lü testi yine de yaptırın. Zira AFP ölçümünü sağlamış oluruz böylece. Saygılar

18 Haziran 2016 10:56