EA
Soru Sahibi
24 Eylül 2022 22:01

Myom ve hemorajik kist

Hocam merhaba gebe kalamama sorunu ile gecen hafta doktora gittim ultrasonda sağ tarafım temiz çıktı solda ve rahim ağzında miyom olduğu söylendi. Ameliyat olmak istemiyorum fakat MR sonucum bu şekilde Uterus antevert pozisyondadır. Uterus boyutları artmıştır ve myometrium belirgin heterojendir. En büyükleri fundus sağ anterolateralde 64x58 mm, fundus sol lateralde 73x56 mm boyutunda olan, birleşme eğilimi gösteren, çoğunluğu subseröz natürde, multiple myom nüveleri dikkati çekmektedir. Yine uterin korpus sol lateralde, heterojen yapıda olduğu görülen, 72x51 mm boyutlu büyük boyutta diğer bir intramural myom dikkati çekmektedir. Endometrial kavitenin tanımlanan myomlar tarafından belirgin basılandığı izlenmektedir. Sol posterior paraovarian alandan başlayıp rektouterin alana doğru uzanan, 85x42 mm boyutunda olan, T1 ve T2A da hiperintens görünüm ile karakterize olan, yağ baskılamalı sekanslarda baskılamayan ve IVKM sonrasında belirgin kontrast tutulumu göstermeyen hemorajik retansiyon kisti izlenmektedir. Sağ overde 19x10 mm boyutlarında periferal tarzda kontrastlanan duvar gerginliğini yitirmiş diğer bir hemorajik retansiyon kisti dikkati çekmektedir. Sizce ameliyata sıcak bakmalımıyım birde daha önce çikolata kisti ameliyatı oldum ama bu sefer ona dair nir şey söylenmedi.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Murat Öz
Doç. Dr. Murat Öz
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Öncelikle miyomlarınız için ameliyat olmanızı öneririm. Hem boyut olarak büyükler hem de rahim zarında yani endometriyumda baskı uygulayarak şekil bozukluğuna neden oluyorlar. Bu gebe kalmanızı zorlaştırır, hem de gebe kaldığınızda zaten büyük olan miyomlarınız daha da büyür. Bu miyomlarınızın hepsi kapalı yöntemle rahminizi koruyarak çıkarılabilir. Mr da raporlanan 85x42 mm hemorajik kist aslında endometrioma olabilir. Mr cd nize bakmam ve ultrasonunuzu yapmam lazım. Geçmiş olsun.

25 Eylül 2022 00:01
EA
Soru Sahibi

Cevapladığınız için çok teşekkür ederim hocam peki sağ taraftaki küçük boyutta olan kist regl ile birlilte atılabilir mi duvar gerginliğini yitirdiği için erimeye mi başlamış oluyor.

25 Eylül 2022 00:26
Doç. Dr. Murat Öz
Doç. Dr. Murat Öz
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Diğer kist önemli değil

25 Eylül 2022 09:24
Doç. Dr. Murat Öz
Doç. Dr. Murat Öz Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Yazar toplam 196 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
bulaş yolu Doç. Dr. Murat Öz
Vulva hpv Doç. Dr. Murat Öz
Histereskopik polipektomi Doç. Dr. Murat Öz
Gebelik kesesi Doç. Dr. Murat Öz
Endometriozis Doç. Dr. Murat Öz
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ömer Ulugergerli
Op. Dr. Ömer Ulugergerli Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Güler Genç
Uzm. Dr. Güler Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Mustafa Şahin
Op. Dr. Mustafa Şahin Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube