TB
Soru Sahibi
10 Ocak 2023 08:44

İnsülin Direnci ve Gebelik

Hocam merhaba, 2016 yılından beri tiroit tedavisi için euthyrox kullanıyorum. Bununla birlikte doktorumun insülin direnci teşhisiyle 2021 yılında matofin kullanmaya başladım. 500 mg sabah/akşam 1 tablet şeklinde kullanıyordum. Bir sonraki kontrolüme kadar biraz da düzensiz içtim ilacı ve o dönemde kilo artışım oldu. En son kontrole 6 ocakta gittim ve matofini günde 3 tablet almaya başladım. Önümüzdeki aylarda gebelik planlıyorum. gebelik boyunca matofin kullanmam zararlı olur mu bu konuda kafam çok karışık . İlacı bırakmam daha mı zararlı olur kullanırsam bir sorun olmaz mı bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim. Şimdiden çok teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Murat Öz
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi

Matofin kullanırken gebe kalabilirsiniz. Gebelik sürecinde de güvenlidir.

10 Ocak 2023 09:11