SS
Soru Sahibi
3 Şubat 2023 11:17

Myastenia Gravis Hakkında

Hocam merhabalar. Çok merak ettiğim bir soru hakkında değerli yorumlarınıza ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Myastenia hastalığından şüpheleniyorum ben. Sol gözümde hafif kapak düşüklüğü oldu. Akabinde göz doktoruna gittim. Yarım mm bir düşüklük olduğunu söyledi. Norolojik olabilir mi dedim. Olmaz dedi çünkü myastenia hastaları sabah iyi öğlene doğru kas güçsüzleşi, Kapak git gide düşer ver kapanır dedi. Benim de sabah normal oluyor zaten öğlen hafif düşüklüğü hissediyorum. Fakat düşüklük olduğu zaman yukarı bakınca göz kapağımda kalkıyor yukarıya. Miyastenia olsa kas güçsüzleştiğinde yukarı bakınca kapak kalkar mı? Tek merak ettiğim bu hocam. Bir de hocam antidepresan a başladım 10 gün önce paxera 20 mg panik atak hastasıyım. İlaç da böyle bir yan etki yapmış olabilir mi?

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Geçmiş olsun. Göz hekiminiz bariz bir kapak düşüklüğü tespit etseydi. Mutlaka Nöroloji uzmanına yönlendirirdi diye düşünüyorum 🤔 ama bir nörolog gözü ile değerlendirilmesini öneririm. Gerekirse EMG yapılıp test edilebilir. Paxera için böyle bir yan etki bilgisi yok. Zannetmiyorum ilaca bağlı olduğunu. Sağlıklı günler dilerim

3 Şubat 2023 21:04
SS
Soru Sahibi

Hocam size resim gönderebileceğim bir yer var mı mail adresi gibi.. Randevuma 3 gün var panikte uykularım kaçtı. Miyastenia hemen böyle başlamaz dedi göz doktoru. Çift göz de olur genelde dedi. Sabah hafif iyi oluyor benim de öğlen bozuluyor akşam yine iyi oluyor.

3 Şubat 2023 21:10
Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Buradan atabilirsiniz

3 Şubat 2023 21:36
SS
Soru Sahibi

Hocam teşekkür ederim düzeldi gözüm.. Sorun yok.. benim size başka konu hakkında sormak istediğim birşey var.. Ben depresyon ve anksiyete için paxera kullanıyorum yukarı da ki soru da bahsetmiştim. 5 ay önce den başlayan arada bir kaç defa olan nefes açlığı değil de. Nefes alıp verirken nefesim geriye gitmiyor gibi oluyor tıkalı gibi bi his oluyordu.. nefes verirken de aynı boğazımda bisey varda geçmiyor gibi nefes. Ama uykumdan falan hiç uyandirmadi.. ilacı içmeye başladıktan sonra surekli yaşıyorum bu durumu 12 gün oldu ilaca başlayalı. Beyin sapı tümörün de de böyle solunum problemi oluyormuş ya. Bir sene önce beyin bt çekildim. 1 sene içinde tümör gelisir mi ? Ya da tek belirtisi bu mu olurdu?

5 Şubat 2023 19:19
Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Bu konuda endişe etmeyin lütfen. Tümör genellikle en son solunum sorunları yapıp hastanın kötüleşmesine sebep olabilir. Yani ilk bulgusu solunum sorunu olmaz.

12 Şubat 2023 21:11
Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Uzm. Dr. Tuğrul Doğan Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Yazar toplam 27 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
3 4 gün boyunca geçmeyen baş agrisi Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Emar sonucu yorumlarsaniz sevinirim Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
EMG Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Dideral hakkında Uzm. Dr. Tuğrul Doğan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Rashad İsmayılov
Uzm. Dr. Rashad İsmayılov Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Prof. Dr. Dursun Kırbaş
Prof. Dr. Dursun Kırbaş Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Gülsün Erşen
Uzm. Dr. Gülsün Erşen Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Murad Alhasan
Uzm. Dr. Murad Alhasan Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Gözde Öngün
Uzm. Dr. Gözde Öngün Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube