kh
Soru Sahibi
15 Şubat 2022 17:00

Multivitaminler

Hocam merhabalar ben parmaton men multivitamin kullaniyuorum merak ettigjim su bu multivitaminler d vitamini b12 vitamini yuukseltirmi yoksa bunlar gunluk takviyemidir saygilar

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, günlük vitamin gereksinimi yaş, cinsiyet, varolan hastalıklar, sigara-alkol kullanımı gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Bununla beraber, vitaminlerin kandaki seviyeleri kullanmanız gereken miktarlar açısından önemlidir. Aldığınız D vitamini ve B12 miktarları da kan değerlerinize göre belirlenmelidir. B grubu vitaminleri suda eriyen vitaminlerdir, vücutta depo edilmezler. Bu sebeple günlük olarak gıdalardan, gıdalardan karşılanamıyorsa takviyelerden (vitamin, multivitamin) alınmalıdır. Ancak D vitamini yağda eriyen vitaminler grubundadır, eksikliğinin olması istenmediği gibi fazlası da toksisiteye sebep olabilir. Takviye ihtiyacınızı tahlil yaptırarak hekiminize danışmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim 😊

15 Şubat 2022 19:36