BG
Soru Sahibi
27 Ekim 2020 00:32

Multiple skleroz

Merhaba hocam. Benim bas agrim nedeniyle cekilen mr im şu sekilde; Solda lateral ventrikül okspital hornu komşuluğunda; korpus kallozum splenium segmentinde perikallozal bileşkede 9.5x14 mm boyutlarında T2A hiperintens lezyon görülmüştür. Lezyon seviyesinde solda periventriküler alanda FLAIR sekansta milimetrik fokal lineer hiperintens sinyal değişimleri görülmüştür. Ayrıca sağda lateral ventrikül okspital hornu komşuluğunda fokal T2A hiperintens sinyal değşimleri görülmüştür. **Difüzyon incelemede difüzyon kısıtlılığı saptanmamıştır. Post kontrast incelemede kontrast tutulumu görülmemiştir. Lezyonun görünümü iskemi için tipik bulunmamıştır Öncelikle demiyenilizan proçes lehine değerlendirilmiştir. (MS ?), Omurilik icin cekilen emarimda bir sorun yok. Kan tahlillerimde demir eksikligi tespit edildi. Şuan kan ignelerine basladım. Hic gecmeyen siddetli bas agrilarim gecer diye dusunuyorum. Ms le ilgili bir atak vs. Gecirmedigimi saniuorum (1 yıl önce basimda elektrik carpmasi hissi 3 defa) . Yinede devam eden tahlilleri (omurilik sivi) yaptirmali miyim?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Recep Alp
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Beyin Mr incelemelerinde tespit edilen lezyonların nedenini araştırmak gerekir. Ayrıntılı nörolojik muayeneniz yapılmalı ve incelemeler sonucunda da tedavi düzenlenmelidir. Bu durumlarda klinik takip ile teşhis önemlidir. Geçmiş olsun.

27 Ekim 2020 00:46