SS
Soru Sahibi
10 Ocak 2019 11:21

MR sonucumu yorumlar mısınız?

İlaçlı göğüs mr'ında sonuç aşağıdaki gibidir. Rica etsem mr sonucumu yorumlayıp-kanser riskini değerlendirebilir misiniz? SONUÇ : Her iki memede IVKm sonrası kontrast tutulumu göstermeyen iyi sınırlı kist ile uyumlu nodüler lezyonlar Sağ meme alt kadranda retroareolar alanda ve üst iç kadranda tanımlanan makrolobüle konturlu IVKm sonrası tip 1 paternde (olası benign) kontrast tutulumu gösteren lezyonlar, US takip önerilir Sağ memede ayrıca dağınık yerleşimli subsantimetrik birkaç adet IVKm sonrası tip1 patternde kontrast tutulumu gösteren belirgin sınır özelliği göstermeyen nodüler alanlar (benign parankimal adacık?)

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Erkan Öztürk
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Meme dokusunu değerlendirmek için önce risk faktörlerini incelemek sonra muayene etmek ve sonra tetkikleri değerlendirmek gerekir. Tüm bunlar olmadan herhangi bir değerlendirme yapmak doğru olmayacaktır.Mr da tanımlanan lezyonlar iyi huylu olduğunu düşünülen lezyonlar olmakla birlikte sizi muayene eden hekimin değerlendirmesi daha doğru olacaktır.

10 Ocak 2019 15:28