AH
Soru Sahibi
12 Ekim 2021 13:02

Mr sonuç değerlendirme

Merhaba hocam rahatsız ediyorum ama annemin mr sonucu var ve şuan doktora da gidemiyoruz. Sonuçta bi sıkıntı olup olmadığını söylerseniz çokkk sevinirim. Şimdiden teşekkürler LOMBER SPINAL MRG TETKİKİ Klinik bilgi : Teknik Sagittal T1A , sagittal T2A , transvers T2 A , sagittal yağ baskılı T2A Bulgular : Lomber lordoz artmıştır . L4 ve L5 vertebrada grade I posteriolistezis mevcuttur . Vertebra korpus yükseklikleri ve medülla sinyal intensiteleri normaldir . Lomber intervertebral disk sinyalleri dejenerasyoina sekonder azalmıştır . L1-2 intervertebral diskinde sol foraminal minimal protrüzyon mevcuttur . Sol nöral foramen kaudalde minimal daralmıştır . Sağ nöral foramen açıktır . L2-3 intervertebral diskinde bilateral foraminal protrüzyonlar mevcuttur . Bilateral noral foramenler inferiorda minimal daralmıştır . L3-4 intervertebral diskinde listezisin belirginleştirdiği diffüz annuler taşma zemininbde posterior protruxzyonlar mevcut olup tekal kese anteriordan basılıdır . Bilateral nöral foramenler kaudalde daralmıştır . L4-5 intervertebral diskinde listezise sekonder psödo annüler taşma görünümü mevcuttur . Bilateral nöral foramenler listezise sekonder kaudalde daralmıştır . Alt interlomber dskler seviyesinde faset eklemlerde dejeneratif değişiklikler mevcuttur . L3-4 , L4-5 intervertebral diski düzeyinde listezise , diskopati , posteriorda dejeneratif değişikliklere sekonder L3-4 düzeyinde daha belirgin olmak üzere spinal kanalda daralma mevcuttur . Not : Detayli klinik bilgi verilmeyen hastalarda jadyolojik değerlendirme optimal olamayacaktır .

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Erol Taşdemiroğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Detaylı klinik bilgi verilmeyen ve görüntüleri verilmeyen hastalarda radyolojik değerlendirme optimal olamayacaktır. Doktorunuza danışın

13 Ekim 2021 12:10
Prof. Dr. Erol Taşdemiroğlu
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Detaylı klinik bilgi verilmeyen ve görüntüleri verilmeyen hastalarda radyolojik değerlendirme optimal olamayacaktır. Doktorunuza danışın

13 Ekim 2021 12:12