KV
Soru Sahibi
14 Haziran 2021 18:20

minimal subplevral fibronodüler çekintiler Nedir?

Merhaba hocam göğüs cerrahisinin isteği üzerine çekilen tomografi sonucu çıkan minimal subplevral fibronodüler çekintiler neyi ifade eder acaba? Şimdiden teşekkürler. Hastanızın KONTRASTSIZ TORAKS BT incelemesinde : Her iki aksiller bölgede patolojik boyut ve görünümde lenf nodu saptanmamıştır. Her iki tiroid lobu tabii görünümdedir. Kalp boyutları ve kalp kompartmanları tabii görünümdedir. Mediastinal ana vasküler yapılara ait belirgin patoloji izlenmemiştir. Mediastinal ve hiler bölgelerde patolojik boyut ve görünümde lenf nodu saptanmamıştır. Trakea ve ana bronşlar açıktır. Her iki akciğerde yer yer minimal subplevral fibronodüler çekintiler izlenmektedir. Her iki akciğer parankim alanlarında belirgin aktif patolojik lezyon, infiltrasyon, buzlu cam opasitesi , nodül ve kitle ile uyumlu görünüm saptanmamıştır. Her iki tarafta serbest veya loküle plevral efüzyon izlenmemiştir. Kemik yapılarda patoloji izlenmedi. İnceleme alanına giren üst batın kesitlerinin değerlendirilmesinde belirgin patoloji saptanmamıştır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Gökçe Cangel
Göğüs Cerrahisi

Merhaba . Tomografide fibronodüler çekinti olduğu yazılmış . Yani her iki akciğer zarınızda minimal düzeyde kalınlaşma ve nodüler görüntüler varmış. Sebebi büyük olasılıkla daha önceden geçirmiş olduğunuz akciğer enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Mutlaka takiip gerekiyor. Tomografi görüntüsünü gördükten sonra yorumlamak daha doğru olacaktır. Göğüs Cerrahisi polikliniği'ne başvurmanızı öneririm. Sağlıklı günler dilerim.

14 Haziran 2021 20:49