AE
Soru Sahibi
10 Temmuz 2021 12:23

Akciğer BT filmi

Hocam merhaba babam 46 yaşında geçen gün yapılan BT sonucu şu sekilde size sormak istedim toraks duvarını oluşturan yumuşak dokular tabiidir trakea mediasten orta hattadir. Ana vasküler yapılar tabiidir. Trakea lobor bronşlar ve segmenter dallar açık olarak izlenmektedir. Mediastende patolojik boyutta lenf nodu saptanmadı. Akciğer parankim alanlarında değerlendirilmesini sağ akciğer alt lob posterobazal segmentte diyafram tabanlı milimetrik birkaç adet kalsifik nonkalsifik nodül izlendi. Ayrıca sağ akciğer üst lob anterior segmentte birkaç adet milimetrik subplevral kalsifik nodül mevcuttur. Plevral efüzyon veya kalınlaşma tespit edilmemiştir dorsel vertebra korpus köşelerinde dejeneratif osteofitlet izlendi hocam sonuç kağıdı bu şekilde sizin değerlendirmeniz nedir korkulucak bişey varmı

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Gökçe Cangel
Göğüs Cerrahisi

Merhaba. Yazdıgınız tomografi raporuna göre şimdilik önemli bir durum görünmüyor. Ancak akciğerde mm.ik nodüller olduğundan kontrol amaçlı takibe alınması gerekiyor. Bu nedenle Göğüs cerrahisi polikliniği 'ne başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

10 Temmuz 2021 18:56