AA
Soru Sahibi
25 Mart 2024 14:55

Mesane duvar kalınlığı

Sağ böbrek alt polde 5mm boyutta kaliksiel dilatasyona yol açmayan taş ile uyumly ekojenite izlenmiştir.Mesane duvar kalınlığı 8 mm ölçülmüş olup, trabeküler görünümdedir. Lümende hareketli ekojeniteler izlendi. Bu raporun sonucu bize ne anlatır önemli bir durum var mıdır doktorumuz antibiyotik başladı.

1 cevap
Cevaplar (1)

Geçmiş olsun, sadece bu rapor ile durumunuzun tam bir değerlendirmesini yapmam mümkün değil maalesef. İdrar tahlilinizde de enfeksiyon lehine bulgular olduğunu varsayıyorum, doktorunuzun antibiyotik tedavisi başlamasından. Küçük bir böbrek taşınız var. 5 mm böbrek taşları eğer son altı aydır herhangi bir büyüme emaresi göstermemiş ya da semptoma neden olmamışsa takip edilebilir. Ama idrar yolu enfeksiyonu ile bu taş arasında bir neden-sonuç ilişkisi kurmak mümkün ise o zaman taşın tedavisi gerekebilir. Öte yandan mesanenin trabeküle görünüm arz etmesi de işeme zorluğuna işaret ediyor.

25 Mart 2024 15:05