ON
Soru Sahibi
14 Eylül 2021 00:10

Merhaba hocam

Selam. Ben düzensiz adeti olan neredeyse 2-3 ayda bir adet gören 20 yaşında bir genç kızım. Prolaktin hormonumun yüksekliğinden kaynaklandığını söylendi hocam. Ve sürtünme ile ilişki yaşıyorum. Zevk suyu , meni bulaşmış olabiliyor bu durumda hamile kalabilme riskim var mı? Ayriyeten bu düzensizlik beni çok huzursuz ediyor. Sürekli karnımda regl şişliği hissediyorum. Ne kullanmam gerekiyor inanın sıra asla bulamıyorum özele de gücüm yetmiyor. Kilom boy kilo endeksime göre düşük 47 kiloyum. Kilo da almak istiyorum. Bu bozukluğun sebebi kilo olabilir mi hocam? Değerli vaktiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlıklı günler dilerim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Adet düzensizliği ciddi bir sağlık sorunudur. Mutlaka ayrıntılı şekilde değerlendirilip bulunan nedene göre tedavi olmalısınız. Sürtünme ile gebelik olamayacağını bilecek kadar yaşınız büyük. Prolaktin yüksekliğinin nedeni hipotroidi olabilir. 47 kilo adet görmeyecek kadar düşük değil. İmkanınız varsa gelin bizzat değerlendireyim. Biraz okuyun ve bilgilenin. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK, Üreme yaşındaki kadınlarda anormal vajinal kanamalar – 31.05.2021 ; Kadında Prolaktin Yüksekliği – Hiperprolaktinemi. Nisan 23, 2019, PCOS) ulaşabilirsiniz.

14 Eylül 2021 12:54
ON
Soru Sahibi

Hocam cevabınız hayli tatmin edici. Çok teşekkür ediyorum. Lakin sürtünme konusunda sorulan soru ve cevaplara bakıyorum. Gayet tabii haklısınız ki bunu bilebilecek yaştayım. Benim anlam veremediğim diğer doktorların ‘evet gebelik riski var, hemen kanda gebelik baktırın, test yapın’ tarzı cevaplar. Bu şekilde insanları da korkuya endişeye sürüklediklerini düşünüyorum. Ancak sizin cevabınız beni tatmin etti. Bu ikilemin sebebi nedir? Bu şekilde gebelik olmayacağı halde neden diğer doktorlar mümkündür tarzı cevaplar veriyor? Esen kalın.

15 Eylül 2021 00:07
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

İnsanları korkutmanın birkaç nedeni vardır. 1. Cehalet 2. Hurafe ve safsata 3. Ya yalan söylemiş, aslında ilişkiye girmiş ama sürtünme ya da mastürbasyon demiş olasılığına karşı sorumluluk almamak (ne olur ne olmaz zihniyeti) 4. TİCARİ.. Gelsin test yapayım, muayene edeyim, hatta ultrason yapılsın, dostlar alışverişte görsün. vb., vb.. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK) ulaşabilirsiniz.

15 Eylül 2021 12:10
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8423 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Yumurtalık rezervi hk Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Hamile kalır mı ? Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ömer Ulugergerli
Op. Dr. Ömer Ulugergerli Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Güler Genç
Uzm. Dr. Güler Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Mustafa Şahin
Op. Dr. Mustafa Şahin Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube