GE
Soru Sahibi
15 Nisan 2019 09:18

merhaba hocam

hocam merhabalar,annem 73 yaşında yaklaşık 15 yıllık kronik taşıyıcı hepatit c hastası.şimdiye kadar kontrollü bir şekilde herhangi bir tedavi olmadan bir sıkıntısı olmamıştı.on gün önce devlet hastanesinde yapılan ultrason incelemesinde pankreas gövdesinde 38*25mm boyutlu splenik ven ile yakın komşulukta hipoekoik solid lezyon izlendi,dinamik kontrastlı mr ile değerlendirilmesi önerilir demiş.kan tahlili olarak CEA:61.37 CA 19-9:21.57. çıkmış..şuanda başka bir uzmana götürmedik bu sonuçlara göre kesin kötü huylu pankreas kanseri diyebilirmiyiz,bunun tam bir tedavisi yok sanırım,dinamik mr çekilirken vücuda verilen sıvı eğer varsa bu hastalığı iyice tetiklermi hocam,ameliyatı kaldırabileceğini düşünmüyorum.birde bu ağızdan yapılan endoskopi işlemi ile biyopsi yapılıyormuş böyle bir durumda eğer kötü huylu ise işlemden sonra kanserin çok hızlı yayılma gibi bir durumu varmı?ne önerirsiniz hocam teşekkürler....

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Meral SÖZEN
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

öncelikle geçmiş olsun kesin pankreas kanseri demek için ayrıntılı görüntüleme ve patolojik inceleme olması gerekmektedir. bunları söylemeden kanser demek doğru değildir. kanser olup olmadığını kanser ise bile türünü bilmeden bununla ilgili tedavi olanı çizemeyiz. hayatta herşeyin bir riski vardır ve biz ilerlerken yapacağımız kar ile edeceğimiz zararın dengesine bakarak yaşarız. bu yüzden bence testleri yaptırmak daha yararlı benim bu şekilde takip ettiğim hastalarım vardı ve bunların sonuçları çok yüz güldürücü idi.

15 Nisan 2019 12:20