GG
Soru Sahibi
26 Haziran 2009 23:21

merhaba ,Annem 50 yaşında, 2003 yılında sol kalça femur başından ufak bir o

merhaba ,Annem 50 yaşında, 2003 yılında sol kalça femur başından ufak bir operasyon geçirdi. Kemikteki ufalanmalar temizlenmiş ve tarihi belirli olmamakla birlikte ilerleyen zaman içinde protez takılacağı söylenmişti. Ancak menapoz başlangıcıyla ağrıları daha da artmış durumda. Bu nedenle ağrı kesici kullanmasına rağmen yürüme zorluğu, ağrı ve acıdan dolayı yürüyüş bozukluğu oldu. Protezin takılma zamanı konusunda bi kesinlik olmadığından kararsızlık yaşıyoruz. Sizce ne yapmalıyız tşkler

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. H. Yener ERKEN
Ortopedi ve Travmatoloji

Oncelikle gecmis olsun. Eger agrilari dayanilmaz hale geldi ise protez tek secenek gibi gozukmekte. Genc hastalar icin tasarlanmis protezler mevcuttur. Ama oncelikle proteze karar vermeden once ayrintili bir fizik muayene ve grafi incelemesi gereklidir.

26 Haziran 2009 23:42
GG
Soru Sahibi

duyarlı oluşunuza çok teşekkürler.önceleri aralıklı aldığım ağrı kesiciler (rantudil,volteren) i mayıs ve haziran aylarında hergün kullanıyorum ilac içmessem yürüyüşüm çok bozuk olmakla beraber ağrıdan mutsuzda oluyorum.önerileriniz için teşekkürler.

27 Haziran 2009 21:42
Doç. Dr. H. Yener ERKEN
Ortopedi ve Travmatoloji

Sayın Güven önceden de belirttiğim gibi. Kireçlenmenin derecesi ve kalçadaki problemin derecesi tedavi için bize yol gösterecektir. Devamlı ağrı kesici kullanmak çözüm değildir, çünkü kronik ağrı kesici kullanımında vücutta ciddi hasarlar olabilir. Geçmiş olsun.

29 Haziran 2009 11:43