ÇM
Soru Sahibi
26 Nisan 2020 17:49

Menisküs dejenerasyon

İyi günler. 30 yaşındayım. 99 kg. 4 ay kadar önce çok bir şikayetim olmamasına rağmen dizimi bükme durumunda farklı bir durum olduğunu hissettiğim için muayene oldum ve *** *** ** tarihinde mr çekildi. Şu anda yine çok ağrım yok fakat zorlarsam ağrı oluyor. Takılma gibi bir his olmuyor. Mr sonucumu yorumlayabilir misiniz?Şu anda kondisyon bisikleti ile günlük 30 dk egzersiz yapıyorum bir sakıncası var mıdır? nelere dikkat etmem gerekiyor? Mr sonucum aşağıdadır. Teşekkür ederim. Saygılarımla. SAĞ DİZ MR İNCELEMESİ Kesitlere dahil femur distal, tibia ve fibula proksimal, pateller kemiklerin kortikal bütünlükleri normaldir. ACL da ödemli görünüm izlendi. Medial ve lateral kollateral ve posterior krusiad ligamentlerin, pateller ve kuadriseps tendonun kalınlık ve intensiteleri normal olarak değerlendirilmiştir. Patellofemoral ve tibiofemoral eklem mesafesi normal olup kıkırdak kalınlıkları intensiteleri normal olarak değerlendirilmiştir. Diz eklem aralığında sıvı artışı izlenmemiştir. Medial menisküs arka boynuzda grade II dejenerasyon izlenmektedir. Lateral menisküs anterior boynuz intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. Lateral menisküs posteriyor boynuz intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. Popliteal fossada yer kaplayan lezyon izlenmemiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü
Ortopedi ve Travmatoloji

Geçmiş olsun. Eğer ağrınız yoksa endişe etmeyin ancak yaşınız bu sorunlar için oldukça genç. Sizin de tahmin edeceğiniz gibi, kilonuz buradaki en önemli faktör. Bisikletin bir zararı olmaz, devam edebilirsiniz. Ancak en kısa zamanda kilo vermek için kalıcı bir plan yapmaya başlayın.

1 Mayıs 2020 14:20