22 Ağustos 2019 17:45

memede emzirmeden sonra gelen şideetli ağrı

slm hocam benim eşim doğum yapalı 51 gün oldu ve ilk günden itibaren iki göğsünde koltuk altından başlayarak gelen dayanılmaz ağrı oluyor, ağlatıyor acısı, 2 kere kadın doğum doktoruna 2 kere genel cerrahi doktoruna 2 kere cildiye doktoruna gitmemize rağmen bir çare olamadılar maalesef kimisi zona dedi kimisi mastit dedi ama tedavilerden bi cevap lamadık çocuk emiyor eliyle göğüslerini boşlatıyor emdikten sonra koltuk altında 5 dk sonra başlıyor hassasiyeti var çocuğa sarılamıyor umutsuzluğa kapılıyor bu konuda yardımcı olabilirmisiiniz biz uşak ta yaşıyoruz şimdiden tşk ederim... kolay gelsin...

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Pelin Basım
Genel Cerrahi , Meme Cerrahisi

Öncelikle yeni doğmuş bebeğinize uzun ömürler diler sizi tebrik ederim. Emzirmenin erken dönemlerinde, özellikle ilk doğumlarda %1-3 arasında görülen nedensiz meme ağrıları anneler için çok acı verici olabiliyor. Gerçekten mastit atağı olmadığından emin olmak gerekiyor. Sonrasında emzirmeden önce ılık, emzirdikten sonra soğuk kompres faydalı olabilir. Parasetamol içeren ağrı kesiciler 1 hafta ila 10 gün arasında düzenli olarak kullanılabilir. Sarı kantaron yağı ile memeye masaj yapılabilir. Esas olarak annenin stresten uzak ve sakin olmasıdır. Genellikle bu dayanılmaz sancılar ilk 3 aydan sonra kaybolur. Küçük bir hasta grubunda ise dirençli olup annenin emzirmeyi kesmesine yol açabilir. Öncelikle tüm tetkiklerin yapılıp başka bir patoloji saptanmazsa yukarda saydığım metodları denemenizi öneririm. Iyi güneler.

22 Ağustos 2019 19:34