KZ
Soru Sahibi
28 Mayıs 2021 12:56

Lenf Bezi Şişliği

Hocam merhaba. bir yakınım yaklaşık yirmi gün önce boynunda bir şişlik fark etti. Ultrason sonucunda akut lenfadenit teşhisi koyuldu ve antibiyotik verildi 10 günlük. 10 gün sonrasında bir 10 günlük daha antibiyotik verildi ve bu süreçte mideden endoskopi çekilmesi istendi. Mide endoskopisi sonucunda midede gastrit ve ufak iltihaplanmalar çıktı. Fakat bunun boynundaki şişliğe etki etmediği söylendi. Daha sonra hematoloji doktoruna gitti hastamız burdaki doktor ise iyi huylu bir kitlenin olabileceğini söyledi henüz tomografi çekilmedi. Endişelenmemiz gereken bir durum söz konusu mudur? Birde hocam yaklaşık 7 ay önce covid şüphesi için çekilen akciğer tomografisinde sol akciğer alt lob superiorda nonspesifik 1 cm'lik fokal buzlu cam dansitesi mevcuttur.(CO-RADS 2).Sol akciğer alt lobda 3 mm'lik birkaç adet lenf nodül benzeri dansite izlendi yazıyor. Bu ne demek hocam bunun boyundaki şişlikle bir bağlantısı olabilir mi, lütfen yardımcı olunuz.Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Boyundaki şişliğin Olası nedenleri konusunda Sağlıklı bilgi verilebilmesi için bu şişliğin. Ultrasonografik olarak inceleme sonucunun ayrıntılı rapor edilmesi gerekir ( yeri sayısı büyüklüğü, lenf sistemine ait olup olmadığı aitse ultrasonografik özellikleri belirtilmelli ) bu rapora göre daha sağlıklı yorum yapabiliriz.....

23 Haziran 2021 10:20