un
Soru Sahibi
3 Ocak 2023 01:38

Kornea nakli?

Merhaba (dogustan) ilerleyen miyop astigmatim var her yil cok hizli ilerliyor muayeneler sonucu keratokonus cikmiyor. Cikmadigi icin herhangi bir tedavi uygulanmiyor sol gozumde tembellik var surelli ilerlemesi beni biraz tedirgin ediyor ilerleyen zamanlarda kornea nakli uygulanabilir mi bana?

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Nur hanım merhaba, Verdiğiniz bilgiler çok kısıtlı. Keratokonüs kornea tabakasının çok dik olmasıdır. Keratokonüs hastalığında da göz miyopiye kayar. Kornea tomografisinde keratokonüs varlığı anlaşılabilir. Miyopinin ilerlemesi sadece keratokonüste olmaz. Korneanın kırıcılığı çok fazla olmadan gözün ön arka aks uzunluğunun büyümesi de miyopiye yol açar. Miyopi ikiye ayrılır basit miyopi genellikle yirmi yaşlarında duran yaygın olan miyopi türüdür. -6.00 ve bazen -8.00 diyoptriye kadar ilerleyebilir. Gözün ön arka aks uzunluğu 26.00 mm'ye kadar uzayabilir. Basit miyopide görme keskinliği genellikle tam seviyesine kadar çıkar. Retinanın merkezi bölgesi olan sarı nokta bölgesinde pek hastalık oluşmaz. Ancak retinanın perifer bölgesinde retina dejenerasyonları açısından muayenesi gerekir. Diğer miyopi türü miyopi hastalığı olup, patolojik miyopi olarak adlandırılır. Bu hastalarda yirmili yaşlardan sonra da miyopi miktarı artar. Gözün ön arka aks uzunluğu 26.00 mm'nin üstüne çıkar. Göz çok uzun olduğu için bu hastalarda retina sorunları gelişebilir. Retinada myopik dejenerasyon oluşur. Bu grup hastalarda perifer retina dejenerasyonu daha fazla rastlanır. Vitreus ayrılması daha erken yaşlarda olabilir. Perifer retina yırtıkları gelişebilir. Makula dediğimiz sarı nokta bölgesinde miyopiye bağlı kanama, retina içinde ayrışma ve retinanın merkeze doğru çekintisi gibi sorunlar oluşabilir. Bu yüzden bu hastaların düzenli göz muayenesi olması gerekir. Keratokonüs mevcut değil ise ne basit miyopi ne de patolojik miyopi için kornea nakli gerekmez. İlerleyici olmayan miyopide gözlük ve kontak lens dışında numara durduktan sonra göz uygun ise excimer lazer uygulanabilir. Excimer lazer sınırını aşan numaralarda fakik göz içi lens uygulaması (hastanın kendi lensinin üstüne şapka şeklinde kontak lens gibi bir lensin ameliyat ile yerleştirilmesi) yapılabilir. Kırklı yaşlardan sonra ise numara artışı durduysa başka göz içi cerrahiler söz konusudur. Bu bilgileri tüm göz doktoru meslektaşlarım verebilir. Muayene bulgularına göre farklı öneriler olabilir. Yüksek miyoplarda asıl olan gözün iyi görmesidir. Alternatif düzeltme seçeneklerinden en uygun olanı ile hastanın en net görüşe sahip olmasını sağlamaktır. En önemlisi düzenli retina muayeneleri ile retina sağlığının korunmasını ihmal etmemektir.

4 Ocak 2023 00:12
un
Soru Sahibi

Hocam ilginiz ve verdiginiz cevaplar icin cok tesekkur ederim degerli vaktinizi ayirdiniz ben size muayene olmaya calisacagim verdiginiz onerileri de goz onunde bulunduracagim 24 yasindayim ve halen ilerliyor miyopum ozellikle astigmatim da ilerliyor ama miyop kadar hizli degil. Keratakonus muayenesini bi cok hastanede yaptim cikmadi. Bu bahsettiginiz retinayi etkileyen miyop turu tahmini olarak kac yasinda durur? Ve goz ici fakik lens kac dereceye kdr uygulanabiliyor ? Ve riski var mi fakik lensin? Gec kalmamak adina soruyoem

4 Ocak 2023 13:35
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Nur Hanım merhaba, Patolojik miyopi ilerleyici olmaktadır. Patolojik miyopinin ilerlemesinin durduğu bir yaş bulunmamakla beraber en çok ilerleme 20-25 yaşına kadar olmakta ve numaranın ilerleme hızı genellikle yavaşlamaktadır. Yüksek miyopinin retinayı etkilemesi hastadan hastaya farklı olabilir ve bu etki ömür boyu sürebilir. Bu yüzden bu hastaların ömür boyu retina kontrollerinin devam etmesi gerekir. Fakik göz içi lensi takılabilmesi için gözün ölçümlerinin uygun olması gerekmektedir. Hiç bir girişim risksiz değildir. Fakik göz içi lens uygulamasında en bilinen risk, katarakt oluşumunun başlamasıdır. İşlem geri dönüşlüdür ve istendiği zaman lens çıkarılabilmektedir. Sizin gözünüzün muayene bulgularına göre size spesifik bilgi ve önerilerin verilmesi daya uygun olur. Bize gelmek isterseniz tabiki size detaylı olarak gerekli tüm bilgileri ve önerilerimizi sunarız. Sağlıklı günler dilerim.

4 Ocak 2023 18:39
un
Soru Sahibi

Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim. Gercekten sizin gibi ilgili bir doktora muayene olmayi cok isterim en yakin zamanda insallah iyi aksamlar 😊🙏

4 Ocak 2023 22:41
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları

Teşekkür ederim

8 Ocak 2023 22:51
Prof. Dr. Ümit İnan
Prof. Dr. Ümit İnan Göz Hastalıkları

Yazar toplam 62 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gozde Yansima Prof. Dr. Ümit İnan
Bulanık görme Prof. Dr. Ümit İnan
Ani Görme Kaybı-tek Göz Prof. Dr. Ümit İnan
Lazerin göze zararı Prof. Dr. Ümit İnan
Göz Hastalıkları İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Orhan Aygün
Uzm. Dr. Orhan Aygün Göz Hastalıkları
Op. Dr. Nilay Çiçek
Op. Dr. Nilay Çiçek Göz Hastalıkları
Dr. Öğr. Üyesi Efe Saygin
Dr. Öğr. Üyesi Efe Saygin Göz Hastalıkları
Op. Dr. Önder Aslan
Op. Dr. Önder Aslan Göz Hastalıkları
Uzm. Dr. Burcu Akıncı
Uzm. Dr. Burcu Akıncı Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube