KU
Soru Sahibi
2 Haziran 2021 00:08

Kolposkopi yilda 1 yaptirilmali mi ? Beklemeli miyim?

Bir sene önce smear lsil gelmesi sebebiyle kolposkopi islemi yapılmıştı, sonuc temiz geldi kronik servist. hpv negatifti 27 yasinda olmam dolayisiyla ozel lab. Pcr yontemi ile yapildi. 2 farkli labta negatif. 6 ay sonra smear ascus oldu hpv hala negatif. Simdi tam bugün 1 sene doldu farkli bi doktorda muayne oldum kendi doktorum olmadığından, smear alalim ama sonucunu beklemeden kolposkopi yapalim dedi. Eski smear sonucumu ogrenince (lsil). Ciplak gozle rahim agzin iyi gözükmüyor kizarikliklar var dedi sizce ne yapmaliyim smear sonucu beklemeden iyide gelse, kolposkopi yaptirmali miyim ?? Beni biraz korkuttu bu durum.halbuki gerileme olduğunu dusunmustum 6 aylik periyotlar ascusa donunce. Hpv aşısı da olacagim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

1. HPV negatif idiyse LSIL için kolposkopik biyopsiye gerek yoktu. Kendiliğinden kaybolurdu. 2. ASCUS için sadece yıllık smear yeterli. Bazen kaybolması 2 yıl alabilir. Endişe etmeyin. 3. En önemlisi HPV aşısı olun ve kondomsuz ilişkiye girmeyin. 4. Öneri ticaridir. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK, Serviks kanseri ve kanser öncesi lezyonların taranması. 07.02.2021) ulaşabilirsiniz.

2 Haziran 2021 09:35
KU
Soru Sahibi

Tesekkur ederim ticari yaklasim gibi algiladim zaten ama insan acaba mi diyor çünkü kizarik vs dedi. Hocam birde bu hpv testi icin neden 5 yilda bir yeterli diyorsunuz ? Tıp olarak , yani neden boyle bi genelleme var anlayamadım affiniza siginarak merak ediyorum. Örneğin hpv testim negatif geldi bi sonrakini 5 yil sonra yaptircam ama o iki yil icinde esim benden habersiz virus getirmiş kaptim hpv yi. E teste daha var ben negatifim saniyorum 3 yil gecikmis olmayacak miyim Tek eslilikten ben emin olabilirim karsimdakinden yüzde yüz emin olamam ki, tipta neden hpv test tekrari suresi bu kadar uzun bunu merak ettim, saygilar

3 Haziran 2021 01:15
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Bu öneri korunmadan ve çok partnerli seks yaşamı için geçerli değil. Aşısız ve kondomsuz seks durumunda ne sıklıkta yapmanız gerektiği bilinmiyor (her ay da olabilir ama pratik değil). Sonuçta endişe nedenimiz 16, 18 gibi yüksek risk tiplerinde rahim ağzı kanseri olmasıdır. Bu da çok yavaş gelişen (ortalama 10 yıl) bir hastalık olduğu için 5 yılda bir HPV, 3 yılda bir smear takibi de yapılabilir. Makalemi lütfen okuyunuz.

3 Haziran 2021 12:39
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Prof. Dr. Kutay Biberoglu Kadın Hastalıkları ve Doğum

Yazar toplam 8433 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Gebelikle alakali Prof. Dr. Kutay Biberoglu
İdrar testi Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Yumurtalık rezervi hk Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Hamile kalır mı ? Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız
Op. Dr. Yağmur Yücebaş yıldız Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Ömer Ulugergerli
Op. Dr. Ömer Ulugergerli Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna
Op. Dr. Canan Çalışkan furtuna Kadın Hastalıkları ve Doğum
Uzm. Dr. Güler Genç
Uzm. Dr. Güler Genç Kadın Hastalıkları ve Doğum
Op. Dr. Mustafa Şahin
Op. Dr. Mustafa Şahin Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube