TD
Soru Sahibi
5 Ekim 2020 18:04

Kistik sivilce

Hatice Hanım merhaba. Ben kistik sivilcelerim icin tedavi goruyorum. Aknesilex, sivex, acnemix kremlerini verdi doktor. 2 hafta oldu ama herhangi bir küçülme yok. Kocaman bir beze duruyor. İgne ile icini bosaltma yontemi uyguluyorlarmis dermatologlar. Bu en son yöntem midir? Biraz daha beklemeli miyim? Yardimci olur musunuz?

1 cevap
Cevaplar (1)

Kistik sivilcelerde topikal tedavilerden sonra antibiyotik tedavisi gelir. Bu da yeterli değil yada lezyonlar yaygın ise isotretinoin tedavisi başlanır. Lezyonlar ağrılı ve sert ise içine intralezyonel tedaviler uygulanır. Polikistik over hastalığı, insülin direnci, hipotiroidi vb gibi sebep olacak durumlar mutlaka ekarte edilmelidir. Gerekirse bunların da tedavisi yapılmalıdır.

6 Ekim 2020 11:56