ŞS
Soru Sahibi
19 Ekim 2011 14:21

kist

selam 1964 doğumluyum 1 yıllık evliyim tüp bebek tedavisi nedeniyle ilk defa ocak 2011 de meme momografisi ve emarı çektirdim kistler tespit edildi 18/10/2011 de ultrasyon yaptırdım sonuç sağ meme cilt ciltaltı dokular tabi izlenmekte saat 11 hizasında areoaya 1 cm uzaklıkta 4.5 ve 5 mm çaplarında homojen anekoik kistler izlendi. SOL MEME cilt ciltaltı dokular tabi izlenmektedir.saat 1 hizasında areoala 1 cm uzaklıkta 5.5 mm çapında homojen anekoik kist izlendi ayrıca üst dış kadranda duktus çapı en geniş yerinde 3 mm artmıştır.BİLATERAL DUKTAL GENİŞLEME İZLENMEMİŞTİR.BİLATERAL AKSİLLER BÖLGEDE PATOLOJİK BOYUTTA LENF NODU MEVCUT DEĞİLDİR.HER İKİ MEME ÜST DIŞ KADRANLARDA FİBROGLANDÜLER DOKUDAN ZENGİN MEME PATERNİ İZLENDİ.SONUÇLARIM BUNLAR ÇOK KORKUYORUM BİR ŞEY SÖYLEMEDİLER kanser başlangıcımı ,sadece kistler var izlenecek dediler aydınlatmanız mümkünmü teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Gerekli tetkikler sonucunda gözlem altına alınarak tanı koyulmak istenmiştir. Kesin tanı için erken olduğu düşünülmüştür; Tabiki bu süreçteki belirsizlik endişelenmenize kaygılanmanıza neden olmaktadır. Yapılması istenen memografi sonuçlarındaki ifadelerin anlaşılmazlığı karafınızdaki soru işaretlerini arttırmıştır. Bu konuda doktorunuzun sizi aydınlatmasını isteyebilirsiniz. Meme kanseri ayı olması nedeniyle 'farkındalık' ve 'erken teşhisin önemi' üzerinde duruluyor. Sizde bu konuda erken tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi alarak gülümsetici sonuçlara ulaşabilirsiniz. İzlenen seyir sonunda doktorunuzdan alacağınız kesin tanı belirsizlikle ilgili endişelerinizi azaltacaktır. Tabi ki eşinizden ve ailenizde alacağınız destekleyici tutumlara ihtiyacınız olduğu bir dönemden geçmektesiniz. Çevrenizden alacağınız destek size güven verecektir.

19 Ekim 2011 15:17