GV
Soru Sahibi
24 Ekim 2011 15:31

hastalığımı fazla mı abartıyorum ?

merhabalar ben 27 yaşında bekar aynı zamanda memuriyet görevi olan birisiyim. sayın psk. Gülten Çağlayan hanım benim keratokonus teşhisli bir göz hastalığım var. bu durumun çekincelerini ve karamsarlıklarını yaşamaya başladım. bir yanda önemsemek mi yoksa abartmak mı diye kendime ne yaptırdlığımı inanın bilemiyorum. bir yandan da boş mu versem diyorum. yani çok düşünceli ve karamsar bir insan oldum. hastalık ile ilgili sizin için belik önemi olacaksa link vereyim ve durumu daha iyi değerlendirme şansınız olabilir. http://www.keratokonus.com.tr/ burdan bilginiz olabiliri. sonuç olarak yaşama hevesim veya nasıl söyleyeyim iyi şeyleri düşünemiyorum. ciddi kararlar alamıyorum örneğin evlilik olsun iş hayatım olsun sanki sekteye uğrayacakmış gibi geliyor bana. kısacası haleti ruhiyem galiba ya çok bozuldu. ya da yerimde kim olsa böyle mi davranırdı. bilemiyorum. bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. hoşçakalın

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba kişi sağlıklı durumdayken bir hastalık tanısı alması hayatında bir kriz dönemi oluşmasına neden oluyor. Fakat bu dönemde bizi endişelendiren şey aslında kafamızdaki sorulardır. Bu sadece hastalık süresince değil hayatta da belirsiz net olmayan sorular bizi endişelendirir.Keratokonus tanısı aldıktan sonra doktorunuz sizi hastalık, tedavi yöntemleri, tedavi seyri ve işleyişi hakkında bilgilendirmesi sizin endişenizi azaltacaktır. Ve ondan sonra gerçekten bu hastalık hayatımı etkilicek kararlar vermemi ne kadar etkiliyor diye düşünebilirsiniz. Bu dönemde bir psikologdan destek almanız ve bunun yanında uygun görüldüğü ölçüde umutsuzluk ve mutsuzluk haliniz için ilaç desteği sağlanması uygun olacaktır.

24 Ekim 2011 16:39