AD
Soru Sahibi
25 Aralık 2021 00:09

Kılları eldiven ile almak uzun vadede sarkma renk değişimi yapar mı?

Sayın Kutay hocam 20 yaşındayım. Bakireyim. Vajina bölgesinin tamamındaki kılları eldivenle almaya başladım. Size sorum şu vajinanın tamamını eldivenle almak zararlı mıdır? İlerde estetik açıdan bir sorun yaratır mı? Renk değişikliği,sarkma vs??? Sayın hocam son sorum vajina kıllarımı eldivenle almaya devam edeyim mi? Uzun vadede bir sorun yaratır mı? Sizin önerdiğiniz temizlik yöntemi nedir? Tüm sorularımı ayrı ayrı cevaplarsanız çok mutlu olurum sayın hocam. Değerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim. En merak ettiğim şey eldivenle genital bölge temizliği uzun vadede vajinada renk değişimi veya sarkma yapar mı?????

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kutay Biberoglu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sorunuz anlaşılamadı. Ancak hiç bir yöntem endişe ettiğiniz değişiklikleri yapmaz. Aşağıdaki bilgiler yararlı olabilir. Gerçekten vajinal enfeksiyon varsa bunun tanısı muayene sırasında alınan akıntının hemen oracıkta, kurumadan ıslakken mikroskopik muayenesi ile yapılır. Mantar, trikomonas ya da Gardnerella enfeksiyonu olabilir. Hangisi ise ona göre ilaç verilir. Anladığım kadarıyla tanı konulmadan her türlü etkene karşı, farklı zamanlarda, sınama yanılma yoluyla tedavi (?) verilmiş. Tıpta böyle bir yaklaşıma yer yoktur. Muhtemelen bu kadar ilaç sonucu normal vajinal flora bozuldu ve akıntı bu nedenle devam ediyor. Diğer olasılık ise daha başlangıçtan enfeksiyon olmadığı halde gereksiz tedavi uygulanması olasılığıdır. Bu durumda hijyen kurallarında eksiklik var demektir. Vajinanın içini kesinlikle yıkamayın, eczanelerde hijyen ürünü adı altında satılan sıvılarla lavaj yapmayın, sabunlamayın. Bunu yapmanız vajinanın yararlı olan doğal laktobasil ortamını yok eder, doğal asit ortamının alkaliye dönüşmesine neden olur. Böylece enfeksiyon bariyerlerini yıkarak vajinal enfeksiyona davetiye çıkarırsınız. Sadece dış genital organlar suyla, en fazla beyaz, doğal, parfüm, boya katkısı olmayan sabunla (geleneksel, zeytin yağı temelli) temizlenmelidir. Her gün duş alın ve iç çamaşırlarınızı değiştirin. Kadınların özellikle 2 adet dönemi ortasına doğru giderek artan yumurta akı kıvamında bir vajinal akıntılarının olması doğaldır. Bu akıntı, estrojenik, temiz bir hormonal akıntıdır. Külotta sarı leke bırakması sizi yanıltmasın, bu enfeksiyona işaret etmez. Her ne kadar çoğu kadın, bu bazen azalan, bazen artan akıntıdan haberdar bile olmazlarsa da bilinmelidir ki kadınlar hiçbir zaman kuru olmazlar, normal akıntıyı hemen enfeksiyon olarak algılamamalıdırlar. Sürekli külot içinde pet taşımayın. Yüzeyleri sentetiktir, hava aldırmaz, terlemeye yol açarak özellikle mantar enfeksiyonuna meyil hazırlar. Kesinlikle pamuklu dışında külot giymeyin. Ayrıca yine havalanmayı engelleyen ve terlemeye yol açan külotlu naylon çorap, tayt, dar blucin gibi giysileri sürekli giymemeye ihtimam gösteriniz. Mantar akıntısı beyaz, süt kesiği veya peynir kıvamında olur ve mutlaka aşırı kaşıntı eşlik eder. Gri, az miktarda, yapışkan ve çürümüş balık kokulu akıntı, Gardnerella Vajinalis enfeksiyonunu düşündürür. Sarı yeşil, köpüklü, bol miktarda akıntı trikomonas vajinalis ile uyumludur. Tanı için vajinal kültür gereksizdir ve sonuç vermez çünkü zaten vajinal ortam bakteri ve mantar içerir ve hiçbir zaman steril değildir. Doğru tanı, muayene sırasında alınan akıntı örneğinin muayeneyi yapan jinekolog tarafından hemen oracıkta, kurumadan mikroskop altında incelenmesi ile konur. Tuvalet sonrası önden arkaya (vajinadan anüse doğru yapılması) kağıt ile silinerek her seferinde kağıt değiştirerek temizlik çok önemlidir. Aksi taktirde dışkıdaki kalınbağırsak bakterileri ve mantarları vajinaya ve buradan da idrar borusu yoluyla mesaneye bulaştırırsınız. Her tuvalet ve banyodan sonra genital bölgenin ıslak bırakılmaması için kurulanması gereklidir. Mantar ve diğer bakteriler nemli ve sıcak ortamlarda daha kolay ürer. Her cinsel ilişki sonrasında ve her zaman, biriktirmeden, sıkışmadan idrar ihtiyacınızı giderin. Bol su için. İdrar renginin koyu sarı değil, suya yakın renkte olmasına özen gösteriniz. Cinsel vajinal birleşmede acele etmeyin, yeterli kayganlık oluşmadan ilişkiye başlamamaya çaba gösterin. Kuruluk, ilişkide tahrişe, o da hem vajina hem de idrar yolunda enfeksiyonu ortam hazırlar. Adet kanaması döneminde vajinal tampon kullanıyorsanız bunların sık aralıklarla yenisiyle değiştirilmesine özen gösterin. Aynı anda birden fazlasını kullanmamaya dikkat edin ve değiştirirken de içerdeki her bir tamponu çıkarmış olduğunuzdan emin olun. Adet kanaması döneminde yeterli önleminizi alarak havuza, denize girebilirsiniz. Adetli olmak gerekli hijyen koşullarına uymak koşulu ile cinsel ilişki için sakıncalı bir durum değildir. Cinsel ilişkide başka bir güvenilir gebelik önleyici yöntem kullanıyorsanız bile eşinizin prezervatif kullanmasını istemek hakkınızdır. Pek çok cinsel geçişli hastalıkta erkek taşıyıcıdır, enfeksiyonu geçiren ise kadınlardır. Ağda ve jilet ile genital kılların tümünün ve tamamen temizlenmesi kıl köklerinin enfeksiyonunu kolaylaştırır ve tahrişe yol açar. Geleneksel olarak aksi yönde bir inanışınız yoksa, makasla tüylerin kısaltılması ve her gün duş alınması, hijyen açısından en uygun olanıdır. Dışarıda ve hatta evde tuvalete girdikten sonra kapağını kapatarak rezervarı çekmeniz, enfeksiyondan korunmak adına tercih edilmelidir. Yanınızda klozete oturmadan önce döşeyeceğiniz kağıt koruyuculardan taşıyabilirsiniz. Bu arada vajinal, oral, anal, her türlü cinsel ilişkide prezervatif kullanmayı ihmal etmeyiniz. Cinsel geçişli hastalık kapmanız (HPV, Herpes, AIDS dahil) en az gebelik kadar istenmeyen bir durumdur ve bedelini ömür boyu ödersiniz. Daha çok bilgilenmek için www.drkutaybiberoglu.com, doktorsitesi / facebook / instagram / youtube biberoglu linklerinde bulacağınız video ve makalelere (CİNSELLİK, vajinit) ulaşabilirsiniz.

25 Aralık 2021 16:12