GT
Soru Sahibi
23 Ekim 2022 11:00

Kendinle barışık Olmama ve Kabuğunu Kıramama

Seren Hanım merhabalar .Makaleleriniz çok güzel, çok beğendim. Ben 35 yaşında üniversite mezunu ve çeşitli işlerde çalışmış hatta yöneticilik yapmiş biriyim,aynı zamanda lisanslı tiyatro oyuncusuyum, fakat bu gune kadar benim hiç sevgilim yada flört ettigim kız arkadaşım olmadı. (olsa da çok kısa zamanda sona erdi.)Bu gune kadar bu konu hakkinda bir cok denemem olmasına rağmen karşı taraftan hep red cevabi aldim. Cevremden de bu konuyla ilgili devamli elestiri almaktayim. Ve üzerimde evlilik baskısı var. Çevrende o kadar bayan varken yalniz şekilde nasıl duruyorsun tarzında eleştirilere tahamul edemez duruma geldim artik. Arkadaşlarım haftada bir partner değiştirirken ben onları dinlemekle kalıyorum.Acikçasi bu konularda yirtik ve becerikli bir insan degilim. Kimi zaman çok ilgi gösteriyom diye , kimi zaman da az ilgi gösteriyorum diye bir türlü kendimi kabul ettiremiyorum. Bu ikili ilişkilerimin gelismesi konusunda nasil yardim almaliyim? Adeta hayatım yalnızca bu konuya endexlenmiş durumda. Kendim çok zengin ve çok çok olağan üstü yakışıklı değilim diye komplekslere giriyorum ister istemez. Kendimle bir türlü barışamıyorum.Kendimi tatmin etmek için gerekli gereksiz pahalı ürünler alıyorum, harcamalarda bulunuyorum. Kendimi beğendirmek için, kişiliğimden ve özelimden tavizler verir hale geldim. Sosyal fobi tanısıyla ,bu zamana kadar çeşitli antidepresan kullandim fizyolojik rahatlamadan baska yarar sağlamadı. (3 yıl paxil , 1 yıl Remeron 20-25 kg aldım) Son olarak 10 seans E.M.D.R denilen terapi gördüm fakat bu terapi bende harekete geçme isteği oluşturmadı.Hiçbirşeyi mükemmelleştirmedi. Kendimi pazarlayıp, satamıyorum. Herşey kaldığı yerden devam ediyor. Açıkçası gelecek kaygısı var. Bir akrabamız bir bayanla tanıştırdı, bayan benden 6 yaş büyük. Arkadaş ve iş çevremden kesinlikle kendinden büyük kadınla evlenme diye telkin geliyor. Ailemden ve akrabalarımdan bu zamana kadar bulamadiysan artık hiç bulamazsın , bunu kaçırma diyorlar. Ne yapacağımı bilemiyorum. Yalnız başıma kalmak, huzur evinde veya evde tek başina ölü buluncam diye saçma düşünceler aklımdan geçiyor. Yalnızlık duygusundan kurtulmak ve daha çekici , popüler insan olmak istiyorum. Ben isteklerime ulasmam icin neler yapmalıyım.Yanitlariniz icin cok cok teşekkür ederim. Sayg.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba, öncelikle makaleyi beğenmenize çok sevindim. Şöyle örnek vereyim, mutlaka gözlük kullanmışsınızdır, güneş gözlüğü yada numaralı gözlük.. Gözlüğümüz kirlendiğinde net göremediğimiz için temizleme ihtiyacı hissederiz rahatsız oluruz değil mi... Aynı şekilde her birimiz psikolojik bir gözlükle doğuyoruz ve 35 yıldır sizi kıran, üzen, yıpratan ne varsa bu psikolojik gözlük üzerinde birikti, birikiyor.... Şuan olayları, kendinizi bu kirli gözlükle değerlendiriyorsunuz ve bu çoğu zaman istemediğimiz sonuçlara götürür bizi. Benim size tavsiyem terapiye başlamanız çünkü bu gözlük ancak terapi sayesinde temizlenecektir.  Terapiyle ilgili, 10 seans gördüm hiçbir şeyi mükemmelleştirmedi demişsiniz. Terapi bir süreçtir.. Nasıl 1 günde olmadıysa bu inançlarınız, hemen geçmesini beklemek de maalesef gerçekçi olmayacaktır. Çok zorlandığınızı görüyorum, zorlandığımız dönemlerde hemen kurtulmak istiyoruz, çok insani fakat istenilen sonuca varmak için biraz sabretmek ve vazgeçmemek gerekecektir. İyi günler diliyorum..

24 Ekim 2022 14:51
GT
Soru Sahibi

Seren hanım soruma o kadar içten ve ayrıntılı cevap vermişsiniz ki nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Geçen hafta özel bir psikiyatrist ve psikoterapistten randevu almıştım kendisiyle aşırı mükemmeliyetçilik ve ya hep ya hiç düşünce tarzıma yönelik sorunlarımla ilgili çalışma kararı aldık ve kullandığım ilaçları sonlandırma kararı verdi yavaş yavaş. Doktor hanım bana kendimi değerli görmemi ve sevmem konusunda telkinlerde bulundu. Size de ayrıca teşekkür ederim.

26 Ekim 2022 11:23

Sizin adınıza sevindim, rica ederim

26 Ekim 2022 13:19
Uzm. Kl. Psk. Seren Suner Şengül
Uzm. Kl. Psk. Seren Suner Şengül Psikoloji

Yazar toplam 1 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kendinle barışık Olmama ve Kabuğunu Kıramama Uzm. Kl. Psk. Seren Suner Şengül
Psikoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Psk. Selen Uludağ
Psk. Selen Uludağ Psikoloji
Psk. Melis Oluk
Psk. Melis Oluk Psikoloji
Psk. Ufuk Babacan
Psk. Ufuk Babacan Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube