SF
Soru Sahibi
14 Haziran 2021 00:18

Kardiyak arrest sonrası nörolojik iyileşme

Kardiyak arrest sonrası nörolojik olarak hasta emarini degerlendirmenizi rica ediyorum hasta 50 yaşında şeker tansiyon yok eşini tanıyor çocuklar inin ismini hatırlıyor kendilerini tanımıyor işle ilgili arkadaşlar ini isimlerini tanıyor ama yürüme yok kişisel ihtiyaçları ni bilmiyor arada halüsinasyon görmeleri var kalp %20,25 çalışıyor pil takılacak ama pıhtı atması devam ediyor diye yapılamadı 20 gün daha pihti eritici ilaçla r kullanılacak boyun karotis ve arkadaki damarlar açık sorun yok biz hastamızın bilinç olarak açılması için neler yapabiliriz.. birde beyin emarini anlaya biliecegimiz dilde değerlendirip yorumlar mısınız ileriki dönemde bizi neler bekliyor teşekkürler... Beyin sapı sisternaları açıktır. Bilateral frontoparietal derin beyaz cevherde, periventriküler beyaz cevherde ve sol peritrigonal beyaz cevherde öncelikli olarak kronik iskemik-gliotik değişklikler lehine değerlendirilen T2 ağırlıklı seriler ve FLAIR sekansında hiperintens odaklar dikkati çekmiştir. Sol yan ventrikül arka boynuzu komşuluğunda akut iskemiyle uyumlu milimetrik boyutlu diffüzyon kısıtlılığı mevcuttur. Sol parietal subkortikal beyaz cevherden peritrigonal beyaz cevhere doğru uzanım gösteren laküner enfarkt sekeli izlenmiştir. Vermis serebelli ile tentorium serebelli sağ yarısı arasında 4x3 mm boyutlarında ve sağ putamende 2 mm boyutunda, SWI sekansında kalsifikasyon ile uyumlu blooming artefaktı dikkati çekmiştir. Kemik yapılar ve yumuşak doku planları olağandır. Nazofarenks kubbesinde orta hatta 7x6 mm boyutlarında Thornwaldt kisti izlenmiştir. Nazal septum sola deviyedir. Sol maksiller sinüste ve sfenoid sinüs sol kamarasında mukozal kalınlaşmalar mevcuttur. Solda daha belirgin olmak üzere bilateral mastoid hücrelerde inflamatuar T2 sinyal artışları dikkati çekmiştir. Sonuç ve Öneriler: Serebral küçük damar hastalığı bulguları, sinüzit, mastoidit,sol yan ventrikül arka boynuzu komşuluğunda milimetrik boyutlu akut iskemi odağı, kalsifik depozitler.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Klinik Nörofizyoloji

Merhaba Fatma, Beyin MRG de beyin küçük damar hastalığı ile uyumlu bulgular bildirilmiş. Beyin damar hastalığı açısından nöroloji takibi öneririm. Geçmiş olsun

17 Haziran 2021 14:53
SF
Soru Sahibi

Hocam çok sağolun birde kalbe anjio ve kalp pili takılması için acele etmeyip beyin nörolojik olarak tam iyileşme sağlanmadan kalp işlemleri yapılmasın mı ?

18 Haziran 2021 14:39
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Klinik Nörofizyoloji

Merhaba Fatma Bir an önce kalp anjiyosu yapılmasını öneririm. geçmiş olsun

19 Haziran 2021 11:42
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Klinik Nörofizyoloji

Yazar toplam 81 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Sallantı hissi acil Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Klonus ve sabah gerilmeler Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Hıçkırık ve baş dönmesi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Boyun emarı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Baş ağrısı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Klinik Nörofizyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Nimet Dörtcan
Doç. Dr. Nimet Dörtcan Klinik Nörofizyoloji
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Sabri Erdöl Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) , Klinik Nörofizyoloji
Uzm. Dr. Atilla Kara
Uzm. Dr. Atilla Kara Klinik Nörofizyoloji
Doç. Dr. Nalan Kayrak
Doç. Dr. Nalan Kayrak Klinik Nörofizyoloji
Dr. Hüseyin Tuğrul Atasoy
Dr. Hüseyin Tuğrul Atasoy Klinik Nörofizyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube